W sobotę rozpoczął się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku:
dobrowolnej zasadnicznej służby wojskowej
, która została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. Z tej okazji w całej Polsce zorganizowano 32 pikniki wojskowe, podczas których można było wypełnić wnioski rekrutacyjne. Poza tym uruchomiono 70 dodatkowych punktów rekrutacyjnych, rekrutację online oraz specjalną infolinię.
Na pikniku w Kraśniku do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego podczas pikniku w Kraśniku zachęcał minister
Mariusz Błaszczak
.
- Naszym celem jest to, żeby wojsko polskie liczyło 300 tysięcy, w tym 250 tysięcy żołnierzy zawodowych. (…) Chcemy też doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej osób było przeszkolonych, a więc żeby jak najszersze było grono rezerwistów, ludzi, którzy wiedzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, którzy potrafią posługiwać się bronią - mówił.
- Rozpoczynamy nabór do nowego rodzaju służby w wojsku - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Kampania dziś rozpoczęta będzie trwała. Przygotowaliśmy w tym roku 15 tysięcy miejsc dla ochotników w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. W przyszłym roku będzie ich dużo więcej. Jesteśmy gotowi, by przeszkolić ochotników.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej, teraz kandydat do wojska może wybrać jedną z trzech rodzajów służby: zawodową, terytorialną lub nową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Wśród
wymagań rekrutacyjnych
są m.in. wiek - minimum 18 lat, obywatelstwo polskie, wykształcenie podstawowe, niekaralność za przestępstwa umyślne i nieposzlakowana opinia.
Nowa służba składa się z
dwóch etapów
: szkolenia podstawowego, które trwa 28 dni i kończy się przysięgą wojskową oraz szkolenia specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy i jest połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej.
Już po ukończeniu pierwszego etapu szkolenia istnieje możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub do Wojsk Obrony Terytorialnej. Po ukończeniu drugiego etapu żołnierz na swój wniosek może zostać przeniesiony zarówno do WOT, jak i do zawodowej służby wojskowej.
W okresie szkolenia kandydatom przysługuje wynagrodzenie takie jak pensja żołnierza zawodowego:
4560 zł
i prawo do urlopu, na czas służby mają również zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Czas szkolenia można wliczyć do okresu odbywania służby wojskowej lub okresu zatrudnienia.
Więcej szczegółów na temat nowego rodzaju służby można znaleźć na
stronie
Wojska Polskiego i w specjalnym
informatorze
.