Z raportu Global Emotions 2023 opublikowanego przez amerykański instytut Gallup Inc. wynika, że
Polacy na co dzień rzadko doświadczają negatywnych emocji
takich jak smutek, stres czy złość. Co więcej, jesteśmy pod tym względem w światowej czołówce.
Eksperci badają uczucia i emocje, których nie uwzględniają tradycyjne wskaźniki gospodarcze. Bazują na odpowiedziach ponad 147 tysięcy dorosłych mieszkańców 142 krajów i regionów z całego świata, których udzielono w 2022 roku.
Ankieta zawierała pytania dotyczące pozytywnych doświadczeń z poprzedniego dnia, takie jak: czy czułeś się wypoczęty, czy traktowano cię z szacunkiem itp. Pojawiły się również pytania o fizyczny ból, smutek, obawy, stres i złość. W ten sposóļ badacze opracowali indeksy dobrych i złych doświadczeń, których skala wynosi od 0 do 100 - im wyższy wskaźnik, tym więcej dobrych lub złych doświadczeń.
Okazuje się, że w rankingu dotyczącym indeksu negatywnych doświadczeń
Polska zajęła trzecie miejsce z Litwą i Kazachstanem
, wyprzedzają nas tylko Wietnam i Tajwan. Polacy zaliczyli m.in. 10 proc. spadek w kategorii bólu fizycznego - z 22 proc. w 2021 roku do 12 proc. w 2022 roku.
Jednocześnie autorzy raportu podkreślają, że niski indeks negatywnych doświadczeń nie oznacza jednocześnie wysokiego indeksu pozytywnych emocji. W tej kwestii przodują Indonezyjczycy, Meksykanie, Paragwajczycy, Filipińczycy i Wietnamczycy.
Z kolei najwięcej negatywnych emocji doświadcza się w Afganistanie, Sierra Leone, Czadzie, Iraku, Gwinei, Liberii, Libanie, Armenii, DR Kongo, Północnym Cyprze i w Ugandzie.