Międzynarodowa Federacja Szachowa
(FIDE) podczas ostatniego posiedzenia zatwierdziła nowe zasady dotyczące udziału w turniejach szachowych osób transpłciowych. Najważniejszą i szeroko krytykowaną zmianą jest
zakazanie transkobietom startu w kobiecych turniejach
. Ich udział w zawodach ma być uzależniony od analizy indywidualnych przypadków, która może trwać nawet dwa lata.
Jak podkreślono w oficjalnych dokumentach FIDE osoby zmieniające płeć z męskiej na żeńską
"nie mają prawa do udziału"
w turniejach kobiecych do czasu decyzji, którą federacja podejmie po "pogłębionej analizie". Ma być ona indywidualna dla każdej osoby. Gracze mają natomiast obowiązek zaprezentować "wystarczające dowody na zmianę płci zgodne z ich krajowymi przepisami i regulacjami".
Według nowych zasad osoba, która zmienia płeć z żeńskiej na męską, utraci wszystkie tytuły uzyskane w turniejach kobiecych. Transpłciowe kobiety, które zdobyły tytuł w imprezach męskich, będą mogły je zachować.
Jak podkreśliło FIDE, w ostatnim czasie swój udział w turniejach zgłaszało coraz więcej transpłciowych graczy, stąd potrzeba uregulowania tych kwestii w oficjalnym regulaminie.
"Brak takich przepisów spowodował niejednoznaczność i dlatego potrzebne było ustalenie porządku, aby zapewnić prawo transpłciowych graczy do właściwej reprezentacji w oficjalnym rejestrze FIDE" - podano w oświadczeniu.
"Nowe przepisy mają na celu jasne określenie procedury rejestracji osoby, która oficjalnie zmieniła płeć, w rejestrze FIDE" - dodano.
Nowe zasady FIDE wejdą w życie 21 sierpnia. Nie wiadomo, czy obejmą obecnych graczy, czy wyłącznie tych, którzy zmienią płeć w przyszłości. Zmiany budzą jednak wiele kontrowersji i są szeroko komentowane przez transpłciowych graczy i trenerów, takich jak
Yosha Iglesias
.
Wiele komentarzy budzi sam podział turniejów szachowych na kobiece i męskie. Zdaniem niektórych komentujących istnieje on tylko po to, aby zachęcić więcej kobiet do gry w szachy, a nie dlatego, że "z natury" miałyby one grać na niższym poziomie niż mężczyźni. Wiele osób zauważa, że
typowe argumenty używane w dyskusji o osobach transpłciowych w sporcie
nie mają tu zastosowania, bo twierdzenie, że transpłciowe kobiety miałyby mieć jakąś przewagę nad innymi kobietami jest nieuzasadnione.
Szerzej o sprawie można przeczytać
tutaj
. Dokładne regulacje FIDE można natomiast zobaczyć
tu
.