Logo
  • DONALD
  • UNIA CHCE ZREDUKOWAĆ ŚMIECENIE, KAWA NA WYNOS W SWOIM POJEMNIKU, KONIEC Z FOLIÓWKAMI I MNIEJ CHEMII

Unia chce zredukować śmiecenie, kawa na wynos w swoim pojemniku, koniec z foliówkami i mniej chemii

24.11.2023, 07:45
Rok temu
Komisja Europejska
przedstawiła nowe przepisy o
redukcji opakowań i odpadów
po nich oraz wsparciu recyklingu. Według propozycji ilość opakowań stosowanych w UE do 2030 roku miałaby się zmniejszyć o 5 procent, po czym co kolejne pięć lat miałoby dochodzić do kolejnego zmniejszenia o kolejne 5 procent.
W środę Parlament Europejski obradował nad przedstawionymi przez KE regulacjami i przyjął je, a niektóre nawet zaostrzył. Wśród nich znalazły się cele minimalizowania ilości opakowań z tworzyw sztucznych. Zgodnie z przyjętymi przez PE wytycznymi już w ciągu najbliższych
7 lat
ilość tego typu opakowań miałaby się zmniejszyć
o 10 procent
. Z kolei do 2035 roku o 15 procent, a do 2040 roku do 20 procent.
Regulacje dotyczą także
zakazu sprzedaży w UE bardzo lekkich plastikowych torebek za zakupy
, chyba że ich stosowanie będzie wymagane ze względów higienicznych. PE chce także rezygnacji z niektórych rodzajów opakowań jednorazowych jak miniaturowe opakowania na kosmetyki w hotelach. Mogłyby je zastąpić duże opakowania, które można napełnić wiele razy. Europosłowie wskazali także na eliminację systemu owijania walizek folią na lotniskach.
PE chce też, żeby do 2029 roku 90 procent materiałów zawartych w opakowaniach, w tym drewno, plastik, metale żelazne, aluminium, szkło, papier i tektura, było zbieranych oddzielnie.
W regulacjach wskazano, że w redukcji jednorazowych opakować pomóc ma także umożliwienie konsumentom pakowania
żywności i napojów na wynos we własne pojemniki czy kubki
. PE chce zachęcić do tego zarówno konsumentów, jak i sektor gastronomiczny. Unijni politycy wskazują, że pozwoli to na znaczną redukcję jednorazowych opakowań na żywność, w tym m.in. kubeczków do kawy.
Według danych Parlamentu Europejskiego przeciętny
Europejczyk produkuje rocznie niemal 190 kg odpadów opakowaniowych
, w tym zużytych pudełek po jedzeniu, buteleczek na kosmetyki, czy plastikowych woreczków. Jest to 20 procent więcej niż jeszcze 10 lat temu. Europarlament wskazuje, że 40 procent całego zużywanego w UE plastiku i połowa papieru wykorzystywana jest w Unii na jednorazowe opakowania.
Europosłowie zagłosowali także za zakazem stosowania tzw. wiecznych chemikaliów, jak per- i polifluorowane substancje alkilowe lub PFAS oraz bisfenol A w opakowaniach mających kontakt z żywnością. Mają one właściwości wodo- i ognioodporne i są chętnie wykorzystywane w produkcji m.in. naczyń, odzieży, czy opakowań na żywność.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA