Dyrektorzy koncernu paliwowego
Shell
zostali
pozwani za rzekomy brak odpowiedniego zarządzania
ryzykiem związanego z
kryzysem klimatycznym
. Jest to pierwszy tego rodzaju proces, który może mieć szerokie implikacje dla sposobu zarządzania biznesami w związku z redukcją emisji.
Firma
ClientEarth
, działająca w charakterze akcjonariusza, złożyła w czwartek w Sądzie Najwyższym Anglii i Walii
pozew przeciwko zarządowi brytyjskiej spółki naftowej.
W dokumencie zarzucono
11 członkom
zarządu Shell niewłaściwe zarządzanie ryzykiem klimatycznym, naruszając prawo spółek poprzez niewdrożenie strategii transformacji energetycznej, która jest zgodna z przełomowym Porozumieniem Paryskim z 2015 roku.
Pozew ma poparcie inwestorów posiadających
12 milionów akcji spółki
. Jest pierwszą taką sprawą na świecie.
"Przejście na gospodarkę niskowęglową jest nie tylko nieuniknione, ale już się dzieje. Jednak zarząd upiera się przy strategii przejścia, która jest fundamentalnie wadliwa, pozostawiając firmę poważnie narażoną na ryzyko, jakie zmiany klimatyczne stanowią dla przyszłego sukcesu Shell - pomimo prawnego obowiązku zarządu do zarządzania tym ryzykiem" - przekazał w oświadczeniu Paul Benson, starszy prawnik w ClientEarth.
Wśród grupy inwestorów popierających pozew znalazły się m.in. brytyjskie fundusze emerytalne Nest i London CIV, szwedzki narodowy fundusz emerytalny AP3, francuski asset manager Sanso IS oraz Danske Bank Asset Management.
Nest Chief Investment Officer Mark Fawcett zauważa, że pozew przeciwko zarządowi Shell pokazał, że inwestorzy są gotowi rzucić wyzwanie tym, którzy robią niewystarczająco dużo by dbać o klimat.
Shell nie zgadza się z zarzutami inwestorów
:
"Nie przyjmujemy zarzutów ClientEarth. Nasi dyrektorzy wypełniali swoje obowiązki prawne i przez cały czas działali w najlepszym interesie firmy. ClientEarth próbuje obalić politykę zarządu zatwierdzoną przez naszych akcjonariuszy. Działania nie mają żadnej wartości merytorycznej. Będziemy sprzeciwiać się ich wnioskowi o uzyskanie zgody sądu na realizację tego roszczenia" - przekazał Shell.
Koncern uważa, że jego cele klimatyczne są zgodne z ustaleniami Porozumienia Paryskiego. Informacje o pozwie pojawiły się krótko po tym, jak Shell ogłosił swój najwyższy w historii roczny zysk w wysokości prawie 40 miliardów dolarów. Zysk koncernu w 2022 roku pobił poprzedni rekord rocznego zysku w wysokości 28,4 mld dolarów w 2008 roku i był ponad dwukrotnie wyższy niż całoroczny zysk firmy w 2021 roku, gdy wyniósł 19,3 mld dolarów.