Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało, że
Watykan dopuścił możliwość błogosławieństwa dla par homoseksualnych.
Decyzję tę ogłoszono w deklaracji "Fiducia supplicans".
W dokumencie zapisano dokładnie, że błogosławieństwo może być udzielone parom "w sytuacji nieregularnej i tej samej płci", które "nie domagają się uznania swojego statusu".
Prefekt Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez wyjaśnił, że przedstawiona refleksja teologiczna oparta jest na
"wizji duszpasterskiej papieża Franciszka"
i "implikuje prawdziwy rozwój w odniesieniu do tego, co zostało powiedziane w kwestii błogosławieństw w nauczaniu i oficjalnych tekstach Kościoła".
- I to w takim kontekście można zrozumieć możliwość błogosławienia par w sytuacjach nieregularnych oraz par tej samej płci bez oficjalnego potwierdzenia ich statusu czy jakiejkolwiek zmiany odwiecznego nauczania Kościoła na temat małżeństwa. Deklaracja jest także hołdem dla wiernego ludu Bożego, który wielbi Pana poprzez wiele gestów głębokiego zaufania do jego miłosierdzia i który z taką postawą stale prosi Kościół-matkę o błogosławieństwo - dodał.
Watykan podkreśla przy tym, że ze ściśle liturgicznego punktu widzenia błogosławieństwo wymaga, aby to, co jest błogosławione "było zgodne z wolą Bożą wyrażoną w nauczaniu Kościoła".
"Ponieważ Kościół uważał zawsze za moralnie dopuszczalne tylko te stosunki seksualne, które mają miejsce w małżeństwie, nie ma prawa do udzielania błogosławieństwa liturgicznego, kiedy w jakiś sposób może ono stanowić formę legitymizacji moralnej związku, który uważa się za małżeństwo albo seksualnej praktyki pozamałżeńskiej" - podkreślono w dokumencie.
Tym samym gest ten
nie może być utożsamiany z błogosławieństwem sakramentu małżeństwa.
Watykan wyraził także zastrzeżenie, że zastrzeżenie, że błogosławieństwa "nie powinny stać się normą" i struktury nie powinny oficjalnie i stale wprowadzać takich procedur.