Logo
  • DONALD
  • KRYTYCZNIE ZAGROŻONY WYGINIĘCIEM KROKODYL SYJAMSKI CHWILOWO URATOWANY: 60 MŁODYCH WYKLUŁO SIĘ W KAMBODŻY

Krytycznie zagrożony wyginięciem krokodyl syjamski chwilowo uratowany: 60 młodych wykluło się w Kambodży

28.07.2024, 12:45
fot. screen YouTube Fauna&Flora
Wolontariusze organizacji Fauna&Flora ogłosili, że w
Kambodży
wykluło się
60 krokodyli syjamskich
, co jest największym wylęgiem tego gatunku w ciągu ostatnich 100 lat. Krokodyl syjamski to gatunek krytycznie zagrożony, obecnie na wolności żyje ok. 400 osobników. 
W maju aktywiści odkryli w Parku Narodowym Kardamon w Kambodży pięć niezależnych gniazd krokodyli syjamskich, z których niedawno wykluło się 60 osobników. Jak poinformowano, to rekord wylęgu tego zagrożonego gatunku, co daje perspektywy na jego przetrwanie. 
Krokodyl syjamski był kiedyś szeroko rozpowszechniony w Azji Południowo-Wschodniej, jednak wskutek polowań i utraty siedlisk zniknął z aż 99% swojego wcześniejszego zasięgu. Jeszcze 20 lat temu obawiano się, że gatunek ten zupełnie wyginął na wolności, ale wolontariusze Fauny&Flory odkryli go w Górach Kardamonowych w Kamboży.
Dzięki współpracy z lokalnymi urzędnikami udało się ocalić znaleiozną populację i doprowadzić do wylęgu. Po stronie władz stworzono specjalny
program monitoringowy i antykłusowniczy
, który chroni miejsca rozrodu. Organizacja Fauna&Flora  prowadzi natomiast dzialania mające na celu reintrodukcję gatunku. W tym celu powstał projekt hodowli krokodyli w niewoli, które później są wypuszczane na wolność. Od 2012 roku udało się wypuścić w ten sposób 196 osobników.
Wylęg 60 nowych osobników budzi w aktywistach
duże nadzieje na przetrwanie gatunku.
 
- Przez ponad dekadę Fauna&Flora, wraz z naszymi partnerami, niezmiennie wypełniała swoją misję, aby wzmocnić populację krokodyli syjamskich w Górach Kardamonowych w Kambodży. Obejmuje to nie tylko ich rozmnażanie w niewoli, ale także zapewnienie im odpowiedniego siedliska, do którego mogą zostać wypuszczone. Przy zaledwie kilkuset osobnikach na wolności wyklucie się 60 nowych krokodyli jest ogromnym impulsem. W czasie, gdy bioróżnorodność terenów podmokłych gwałtownie spada w całym regionie, podkreśla to potencjał naturalnej odnowy poprzez stałe wspólne wysiłki na rzecz ochrony - mówi Pablo Sinovas z Fauny&Flory.
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA