Kongregacja Nauki i Wiary
wydała notę podpisaną przez
papieża Franciszka
oraz kardynała Luisa Ladarię, zgodnie z którą
"moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciw COVID-19
, które wykorzystały
linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów
w swoich badaniach i procesie produkcyjnym".
Watykańska Kongregacja Nauki i Wiary przekazała, że
"można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że
odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane
".
Celem dokumentu, pod którym podpisał się papież Franciszek jest rozwianie wątpliwości, które
pojawiły się w związku z często sprzecznymi oświadczeniami w sprawie ewentualnej niemoralności szczepionek
.
W nocie podkreślono, że instytucja kościelna nie ma zamiaru oceniać "bezpieczeństwa i skuteczność szczepionki", ponieważ leży to w obowiązku naukowców i agencji zajmującej się lekami.
Kongregacja
zaapelowała
także
do firm farmaceutycznych i rządowych agencji ochrony zdrowia o "produkcję, zatwierdzenie, dystrybucję i oferowanie etycznie akceptowanych szczepionek, które nie stwarzają problemów sumienia".
W opublikowanej nocie instytucja przypomina, że szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, stąd też musi być dobrowolne. Dodaje jednak, że ważny jest obowiązek dążenia do dobra wspólnego.
"W przypadku braku innych środków powstrzymania lub nawet zapobieżenia epidemii, może zalecać szczepienia, szczególnie w celu ochrony najsłabszych i najbardziej narażonych" - podaje Kongregacja Nauki i Wiary.
Oprócz tego definiuje jako "imperatyw moralny", to aby zagwarantować, że "skuteczne i etycznie akceptowalne szczepionki" będą dostępne "także dla krajów najuboższych i to w sposób bezpłatny". Ich brak w ocenie instytucji "stałby się kolejną przyczyną dyskryminacji i niesprawiedliwości".