Logo
  • DONALD
  • BADANIE: DZIECI WCIĄŻ W KIEPSKIEJ KONDYCJI PSYCHICZNEJ PO PANDEMII

Badanie: dzieci wciąż w kiepskiej kondycji psychicznej po pandemii

25.11.2023, 14:00
fot. Shutterstock
Firma Danae Sp. z o.o. przeprowadziła badanie na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka w ramach cyklu ogólnopolskich badań naukowych nad jakością życia młodych Polaków. Wyniki wskazują, że tylko 6 na 10 uczniów uznaje swoje życie za pełne radości.
Aż 21 proc. nastolatków wskazało, że w ogóle
nie ma żadnych powodów do radości
. Co dziesiąty uczeń ma nastrój i brakuje mu ochoty do zabawy, a co trzeci "czuje się czasami tak źle, że nic mu się nie chce robić i ma wszystkiego dość". Z kolei co piąty uczeń nie lubi swojego wygląda - stwierdziło tak aż 39 proc. dziewcząt ze szkół średnich.
Niestety 19 proc. badanych uważa, że ich
rodzice poświęcają im za mało czasu
. Jednocześnie tylko 45 proc. jest zadowolonych z pobytu w swojej szkole. 
"Najmniej zadowolona jest młodzież ze szkół średnich. Większość badanych nadal deklaruje dobre relacje z nauczycielami (66 proc.)" - czytamy.
Biuro RPD poinformowało, że w tym roku dodatkowo zbadano wzajemne relacje uczniów polskich i ukraińskich. Zdecydowana większość badanych (60 proc.) spędza czas wolny z polskimi kolegami i koleżankami. 45 proc. uczniów z Polski uważa, że są obojętni dla kolegów z Ukrainy, nieco ponad połowa odpowiadających myśli, że jest akceptowana przez przyjezdnych rówieśników. Ponadto co piąty uczeń chce, żeby dzieci i młodzież zza wschodniej granicy zostały w Polsce, jednak tyle samo osób jest przeciwko. 
Podobnych odpowiedzi udzielili ukraińscy uczniowie. 45 proc. z nich chce pozostać w Polsce, a co trzeci wrócić do Ukrainy.
"Czują się dobrze w polskich szkołach, ale po lekcjach raczej nie spotykają się z polskimi kolegami i koleżankami. Badania pokazują, że połowa młodych uchodźców osiedliła się w dużych miastach - 48 proc., w mniejszych miejscowościach 49 proc., zaś na wsi mieszka zaledwie 4 proc." - napisano w raporcie.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA