Komenda Główna Policji i Krajowa Rada Komornicza
wydały komunikat, w którym apelują o
"zaprzestanie mowy nienawiści i aktów agresji"
wobec komorników i asystujących im policjantów. To m.in. reakcja na niedawne wydarzenia w
Brzegu
, gdzie podczas egzekucji komorniczej doszło do wybuchu, w wyniku którego rannych zostało siedem osób, w tym komornik, asesor i funkcjonariusze policji.
"W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie
aktami agresji i hejtu
wobec funkcjonariuszy publicznych wykonujących swoje obowiązki służbowe, Komenda Główna Policji oraz Krajowa Rada Komornicza apelują o zaprzestanie mowy nienawiści i aktów agresji wobec komorników wykonujących wyroki sądowe i decyzje administracyjne oraz asystujących im policjantów" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Polską Agencję Prasową.
"Komornicy i asystujący im policjanci, wykonując swoje obowiązki,
stają na straży prawnie chronionych interesów wierzycieli
i ich najbliższych. Ich działania są podejmowane w granicach prawa i w celu jego respektowania. Za działaniami funkcjonariuszy publicznych stoją zawsze konkretne osoby (wierzyciele) i ich krzywda, która została potwierdzona przez wyroki niezawisłych sądów".
Policjanci i komornicy odnoszą się do zdarzenia, do którego doszło w
Brzegu
22 marca.
"Doszło do kolejnego aktu agresji na funkcjonariuszy publicznych w związku z podejmowaniem przez nich czynności, który mógł skończyć się tragicznie" - czytamy w komunikacie.
W Brzegu podczas czynności komornicznych w jednym z bloków przy ul. Żeromskiego doszło do wybuchu gazu, w wyniku którego do szpitala trafiło siedem osób. Wśród rannych byli 74-latek z mieszkania, w którym wybuchł gaz, dwaj policjanci, komornik i jego dwóch współpracowników oraz dziecko z mieszkania obok. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Śledczy obawiają się, że eksmitowany lokator
chciał podpalić mieszkanie
, ale przypadkowo doprowadził do wybuchu.
"Nasilenie się aktów agresji jest tym bardziej niepokojące, iż nie tak dawno agresja fizyczna wobec komornika zakończyła się w najgorszy możliwy sposób - śmiercią komornika sądowego. Sytuacje te budzą poważne zaniepokojenie Policji i komorników sądowych w związku z realnym zagrożeniem bezpieczeństwa ich samych i ich najbliższych" - podkreślają Komenda Główna Policji i Krajowa Rada Komornicza.
Zapowiadają również wspólną konferencję prasową, na której zamierzają przedstawić "skalę zjawiska i jego społeczne konsekwencje".