The Wall Street Journal na podstawie badania wykonanego przez organizację
OK Rosjanie
informuje, że
blisko 300 tys. Rosjan
zatrudnionych
w rosyjskich firmach wyjechało
z kraju od 24 lutego do połowy marca.
Organizacja OK Rosjanie pomaga ludziom w opuszczeniu kraju. Skala ta jest ogromna, ponieważ w 2020 roku Rosję opuściło około 500 tysięcy osób.
Według danych zebranych przez organizację Rosję opuszczają przede wszystkim
pracownicy branży technologicznej, informatycy, bankierzy i lekarze
. Część z nich decyduje się także na przeniesienie swojej działalności. Główne kierunki emigracji to Gruzja, Armenia, Izrael i Turcja. Eksperci podkreślają, że to może być dopiero początek migracji Rosjan.
- Ludzie, którzy odchodzą lub planują odejść, są dobrze wykształceni i młodzi. To najbardziej produktywna część pracowników
-
powiedziała The Wall Street Journal Elina Ribakowa, zastępca głównego ekonomisty w Instytucie Finansów Międzynarodowych.
Jak podaje The Wall Street Journal, z Rosji wyemigrowali między innymi pracownicy i dyrektor generalna firmy technologicznej Yandex:
- Nie mogę żyć w kraju, który toczy wojnę ze swoimi sąsiadami -
powiedziała Elena Bunina, dyrektor generalna Yandeksu.
Dziennik informuje, że na ucieczkę z kraju decydują się także najlepsi lekarze. Wsród nich znalazł się m.in. Aleksander Waniaukow, który kierował oddziałem chirurgicznym w moskiewskim szpitalu kliniczny nr 52. Mężczyzna wyjechał z rodziną z Rosji na Łotwę tydzień po rozpoczęciu wojny.
-
Inteligentni, uczciwi, porządni ludzie nie są już tam potrzebni
-
podsumował dr Waniaukow.
Konstantin Sonin, profesor Uniwersytetu w Chicago w rozmowie z The Wall Street Journal zauważa, że fala emigracji z Rosji jest niespotykana:
- Nie widzieliśmy tak
skoncentrowanej fali emigracji z Rosji od ponad 100 lat
- mówi.
Z badania przeprowadzonego przez OK Rosjanie wynika, że średnia wieku osób, które wyjechały z Rosji to 32 lata. Warto podkreślić, że
80 procent z nich miało wyższe wykształcenie
.
3 procent stwierdziło, że planuje powrót do Rosji w nadchodzących miesiącach, a około jedna trzecia była niezdecydowana.
Głównymi przyczynami wyprowadzki z Rosji był sprzeciw wobec wojny, strach przed represjami i brak perspektyw ekonomicznych.
Dotychczas przemysł technologiczny był jednym z szybciej rozwijających się sektorów rosyjskiej gospodarki. Obecnie stracił już od 50 do 70 tys. pracowników. W kwietniu oczekuje się odejścia jeszcze ok. 100 tys. ludzi z tego sektora.
Rosja zdaje sobie sprawę z problemu związanego z ucieczką specjalistów związanych z przemysłem technologicznym. Putin w marcu podpisał dekret przyznający zwolnienie z poboru do wojska osób zatrudnionych w tej branży. Oprócz tego zaproponowano dla nich ulgi podatkowe, tańsze pożyczki i preferencyjne kredyty hipoteczne. Wszystko po to, by zostali w kraju.