Pracownia United Surveys przeprowadziła badanie dla RMF FM i
Dziennika Gazety Prawnej
na temat orzeczenia
Trybunału Konstytucyjnego i zaostrzenia prawa aborcyjnego
. Ankietowanych zapytano, czy miały one
wpływ na decyzję Polaków o posiadaniu dzieci
.
Chodzi przepisy aborcyjne, które zostały zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Wówczas organ ten uznał za niekonstytucyjne przepisy dopuszczające w Polsce aborcję w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Z badania wynika, że zaostrzone przepisy aborcyjne
zniechęcają prawie połowę Polaków
do posiadania dzieci. Odpowiedziało tak
45,2 procent badanych
. 41,5 procent stwierdziło, że decyzje polityczne nie miały na to wpływu, zaś 2,8 procent badanych stwierdziło, że zachęciło ich to do posiadania dzieci.
Ze szczegółowych danych sondażowych wynika, że zmniejszenie chęci posiadania dzieci zadeklarowały przede wszystkim osoby z najmłodszej grupy wiekowej, które mieszkają w miastach powyżej 250 tys. i uczą się lub studiują. Podobnie odpowiadały także osoby bezrobotne lub te, które nie posiadają dochodu (odpowiednio 66 i 67 procent) oraz osoby zarabiające 5000 - 6999 zł, a także deklarujące się jako osoby niewierzące lub niepraktykujące.
Ankietowani zostali także zapytani o
ewentualne zmiany w prawie aborcyjnym
.
42,8 procent badanych uważa, że powinno się powrócić do tzw. kompromisu aborcyjnego
. Z kolei 36,5 procent badanych uważa, że powinno dojść do złagodzenia przepisów w porównaniu do tzw. kompromisu aborcyjnego.
2,7 procent badanych uważa, że prawo powinno być złagodzone w porównaniu z kompromisem aborcyjnym, zaś 11,8 procent ankietowanych uważa, że prawo dotyczące dopuszczalności aborcji nie powinno być zmieniane.
W badaniu zapytano także o to kiedy aborcja powinna być dopuszczalna. 92,3 procent badanych twierdzi, że aborcja powinna być dozwolona, gdy ciąża zagraża życiu matki dziecka, a 87,5 procent, gdy ciąża zagraża jej zdrowiu.
Z kolei 77,2 procent badanych jest zdania, że aborcja powinna być dopuszczalna, gdy zagrożone jest zdrowie dziecka. 85,1 procent uważa, że aborcja powinna być dopuszczalna, gdy na podstawie badań medycznych wiadomo, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami, a 86,5 procent osób twierdzi, że aborcja powinna być dopuszczalna w sytuacji, w której ciąża jest wynikiem kazirodztwa.
RMF
RMF