W ubiegłym tygodniu
Agora
poinformowała, że w ramach
zwolnień grupowych
zamierza zakończyć współpracę ze
190 pracownikami
z pionów prasy i internetu. Stanowią oni aż 14,15 procent wszystkich pracowników zatrudnionych w spółce. Według założeń firmy zwolnienia mają zostać przeprowadzone do końca marca.
Przyczyną zwolnień mają być "czynniki rynkowe":
"Przyczyną zamierzonego zwolnienia grupowego w obszarze Prasa Cyfrowa i Drukowana są czynniki rynkowe wynikające ze stałego trendu spadkowego sprzedaży prasy drukowanej związanego z
odpływem czytelników do innych kanałów komunikacji,
natomiast w obszarze Internet przyczyną jest wyraźne pogorszenie przychodów ze sprzedaży reklam w modelu open market oraz wzrost pozycji platform globalnych" - wyliczyła Agora w komunikacie.
"Z uwagi na te czynniki musimy podjąć działania zmierzające do dostosowania się do zmieniającego otoczenia rynkowego i oczekiwań odbiorców, a przeprowadzana restrukturyzacja jest warunkiem koniecznym do ustabilizowania sytuacji finansowej obszarów Prasa Cyfrowa i Drukowana oraz Internet, jak i zadbania o ich stabilność i rozwój oraz pozycję rynkową w następnych latach" - dodano.
Związkowcy
z Komisji Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza poinformowali na Facebooku poinformowali, że nie zamierzają się poddawać i
będą walczyć o pracowników
. Przekazano, że do 29 stycznia potrwają negocjacje między zarządem spółki a związkami. Związkowcy uważają, że
decyzja o wydzieleniu
Gazety Wyborczej
do osobnej spółki była błędem
i zwolnienia są tego efektem:
"Sytuacja jest poważna, a my jesteśmy wściekli. Kiedy kilkanaście miesięcy temu słyszeliśmy od naszych przełożonych, jak świetnym rozwiązaniem jest wydzielenie Gazety Wyborczej do osobnej spółki oraz zapewnienia, że »Gazeta« doskonale poradzi sobie bez Agory, sporo z nas nie do końca wierzyło w te słowa, ale chyba nikt nie spodziewał się tak drastycznych decyzji (…). Wiele i wielu z nas planowało tematy, patrząc na ten rok z nadzieją nie tylko z powodu zmian politycznych w kraju, ale również z powodu zmian w naszej firmie. Niestety nie było nam dane długo żyć nadziejami"- dodano.
"Decyzja o zwolnieniu najprawdopodobniej co czwartej, czwartego z nas jest bezprecedensową w historii naszej Gazety i naszych związków zawodowych.
Po raz kolejny to my poniesiemy konsekwencje, a oni dostaną premie i stanowiska"
- podkreśliła komisja.
"Gwarantujemy Wam, że
będziemy walczyć o każdą należącą się Wam złotówkę
, jeśli będziecie musieli odejść. Będziemy walczyć o każdą i o każdego z Was z osobna, żeby zredukować tę straszną liczbę osób przeznaczonych do wyrzucenia i na pewno się nie poddamy" - zaznaczono.
Przypomnijmy, że w listopadzie i grudniu 2022 roku Agora pożegnała się z około 80 pracownikami z segmentu prasowego i internetowego.