Logo
  • DONALD
  • ROLNICY PROSZĄ RZĄD O UTWORZENIE APKI KLĘSKOWEJ, PRZEZ ANOMALIE POGODOWE CZĘŚCIEJ MUSZĄ ZGŁASZAĆ STRATY

Rolnicy proszą rząd o utworzenie apki klęskowej, przez anomalie pogodowe częściej muszą zgłaszać straty

10.07.2024, 09:00
fot. Flickr
Lubelska Izba Rolnicza
postuluje utworzenie na platformie gov.pl specjalnej
aplikacji klęskowej
, która pomogłaby rolnikom zgłaszanie strat w gospodarstwach rolnych spowodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe, takich jak gradobicia, przymrozki, czy ulewne deszcze.
"Gwałtownych, niszczących uprawy zjawisk pogodowych jest coraz więcej, dlatego warto pomyśleć o usprawnieniu procesu
zgłaszania i szacowania strat
" - powiedział PAP prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek.
Stanowisko Izby zostało przekazane posłom z Lubelszczyzny oraz do Krajowej Rady Izb Rolniczych, która przekaże je do ministerstwa rolnictwa.
Od 2020 roku działa tzw.
aplikacja suszowa
. Producenci mogą zgłaszać poprzez nią szkody spowodowane suszą. Nowa aplikacja miałaby działać na wzór aplikacji tej już istniejącej. Miałoby to ułatwić i
przyspieszyć wydawanie decyzji o odszkodowaniu
.
"Obecnie na szczeblach gminnych, powiatowych i wojewódzkich są powoływane komisje do szacowania szkód wyrządzonych w gospodarstwach rolnych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Składają się one z przedstawicieli co najmniej trzech osób z trzech instytucji państwowych. Cała procedura generuje spore koszty i często wymaga poświęcenia energii oraz czasu pracy członków ww. komisji" - przekazała w piśmie Izba.
Do wezwania Lubelskiej Izby Rolniczej odniósł się już w rozmowie z PAP Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Według resortu
nie ma możliwości utworzenia aplikacji klęskowej
, ponieważ nie ma obecnie systemu, który monitorowałby występowanie niekorzystnych zjawisk pogodowych i generował potrzebne dane. Inaczej było w przypadku aplikacji suszowej, ponieważ od 2007 roku Instytut Uprawy i Nawożenia Gleboznawstwa w Puławach prowadzi system monitoringu suszy rolniczej i zasila aplikację o potrzebne dane.
"Na dzień dzisiejszy nie ma natomiast szczegółowych danych, dotyczących szkód powodowanych przez inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne, takie jak przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny czy grad, które mogłyby zasilić aplikację szacującą szkody" - przekazał Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA