Fundacja Otwarty Dialog
w 2019 roku złożyła pozwy o ochronę
dóbr osobistych przeciwko m.in. TVP,
Polskiemu Radiu, grupie medialnej Fratria oraz posłom m.in. Joachimowi Brudzińskiemu, Maciejowi Wąsikowi, Patrykowi Jakiemu, Krystynie Pawłowicz, Ryszardowi Czarneckiemu, a także redaktorowi naczelnemu
Gazety Polskiej
i
Gazety Polskiej Codziennie
Tomaszowi Sakiewiczowi.
Teraz zapadł wyrok w sprawie przeciwko TVP. Telewizja publiczna musi
przeprosić
fundację za naruszenie dóbr osobistych, a także zapłacić łącznie
200 tysięcy złotych odszkodowania:
"13 czerwca 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał TVP przeprosić za naruszenie dóbr osobistych i zapłacić odszkodowanie za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o Fundacji Otwarty Dialog, Ludmile Kozłowskiej, Bartoszu Kramku i Silk Road Biurze Analiz i Informacji. Jest to bezprecedensowe orzeczenie sądu przeciwko masowemu naruszeniu praw na skutek kampanii oczerniania zainicjowanej przez Telewizję Polską. Po 6 latach od pierwszego zniesławienia i 4 latach postępowania sądowego, machina propagandowa PIS została zmuszona do przeprosin za kłamstwa i wypłaty odszkodowania" - napisała na Facebooku Ludmiła Kozłowska.
"Od czasu dojścia PiS do władzy bezpodstawnie oskarża Fundację Otwarty Dialog o «finansowanie działalności z rosyjskich pieniędzy», «próbę wywołania "krwawego Majdanu w Polsce», «pranie brudnych pieniędzy oligarchów», «pracę dla służb specjalnych Rosji, Brukseli, Niemiec i Sorosa przeciwko polskim władzom». Prawdziwym powodem prześladowań ze strony polskich władz była krytyka rządu i obrona niezależnych sądów w Polsce na arenie międzynarodowej. Wyrok sądu domagający się zadośćuczynienia i przeprosin jest więc kluczowym krokiem. Jest to przykład dla wielu ofiar szkalującego ataku propagandowego, że należy być konsekwentnym w obronie swoich praw i solidarnie bronić niezależnych sądów" - dodała.
Wyrok dotyczy
37 materiałów
wyemitowanych przez TVP na temat fundacji. Teraz telewizja publiczna w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się wyroku będzie musiała opublikować oświadczenie, że "przeprasza panią Ludmiłę Kozłowską, pana Bartosza Kramka oraz Fundację Otwarty Dialog za naruszenie ich dóbr osobistych, w szczególności dobrego imienia, w tym reputacji i dobrej sławy, a także prawa do ochrony wizerunku w postaci znaku symbolizującego Fundację, poprzez rozpowszechnianie krzywdzących i nieprawdziwych informacji w licznych publikacjach i materiałach filmowych znajdujących się na wydawanym przez TVP serwisie www.wiadomosci.tvp.pl".
Oświadczenie ma być widoczne przez
60 dni w górnej części strony głównej
serwisu, przed wszystkimi innymi materiałami. Oprócz tego oświadczenie musi być też widoczne na stronach www.tvp.info, vod.tvp.pl, www.polandin.com oraz tvp.world.
Zgodnie z wyrokiem przeprosiny muszą pojawić się także w
Wiadomościach
o 19:30 oraz programie
woronicza17
. Mają być pierwszą informacją. Tekst oświadczenia ma być odczytany przez prezentera, a czas jego emisji nie może być krótszy niż 30 sekund.
Jeśli chodzi o odszkodowanie to sąd zasądził
po 60 tys. zł dla Bartosza Kramka, Ludmiły Kozłowskiej i FOD
oraz
20 tys. dla Silk Road Biuro Analiz i Informacji.