Logo
  • DONALD
  • SONDAŻ: WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW OPOWIADA SIĘ ZA PRZYWRÓCENIEM OBRONY CYWILNEJ

Sondaż: większość Polaków opowiada się za przywróceniem obrony cywilnej

19.02.2024, 07:45
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje do końca marca przedstawić projekt
ustawy o ochronie ludności
. Tematem tym w MSWiA zajmuje się podsekretarz stanu gen. Wiesław Leśniakiewicz. W latach 2008-2015 pełnił on funkcję komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej i szefa Obrony Cywilnej Kraju. W resorcie miał zostać powołany specjalny zespół, który pracuje nad przepisami. Sprawa ma być traktowana priorytetowo.
Według zapowiedzi nowe przepisy mają powstać na podstawie istniejącego już projektu złożonego do Sejmu przez posłów PO w 2022 roku.
- Nie idziemy tą drogą, którą szli nasi poprzednicy w MSWiA. To znaczy, że jedną ustawą chcieli zmodyfikować ustawę o zarządzaniu kryzysowym. To było bardzo złe rozwiązanie, ponieważ próbowano wyrzucić cały proces planistyczny, który jest bardzo istotny z punktu widzenia zarządzania kryzysowego. Jeżeli ten element zostaje wykluczony, to pozbawiamy się działania planistycznego i analiz ryzyka wystąpienia sytuacji - tłumaczy w rozmowie z Onetem Leśniakiewicz.
Jak wyjaśnia generał Leśniakiewicz w Polsce
brakuje uregulowań prawnych dotyczących obrony cywilnej
. Podkreśla jednak przy tym, że to nie jest tak, że nie mamy w Polsce obrony cywilnej:
- Obecnie nie mamy dopełnienia prawnego, ale to nie oznacza, że w ogóle w Polsce nie ma obrony cywilnej i że jesteśmy bezbronni. Wiele systemów już funkcjonuje. Obrona cywilna to obszar zadaniowy, który trzeba uwzględniać w prawodawstwie krajowym. Tego nie było od momentu wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny - dodaje.
Jak podaje
Rzeczpospolita
, obecnie system ochrony ludności cywilnej opiera się w całości na komórkach zarządzania kryzysowego straży pożarnej oraz na ratownictwie medycznym. Ministerstwo Obrony Narodowej, które jest również zaangażowane w prace nad projektem wskazuje, że nowe przepisy powinny uwzględniać m.in. przygotowanie schronów, szkolenie ochotników i umiejętności niesienia pierwszej pomocy.
- Nowa ustawa powinna zawierać szereg nowych rozwiązań i instrumentów prawno-organizacyjnych umożliwiających efektywne zarządzanie wszystkimi dostępnymi zasobami na rzecz ochrony ludności w Polsce -
- Zasadniczym celem proponowanych rozwiązań w zakresie ochrony ludności będzie
racjonalne wykorzystanie istniejących zasobów państwa
, w szczególności krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz potencjału stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych
Podjęcie działań w tym zakresie popiera większość Polaków. Tak wynika z
sondażu
IBRiS przeprowadzonego na zlecenie
Rzeczpospolitej
.
76 procent badanych jest za przywróceniem obrony cywilnej
. Przeciwnych temu rozwiązaniu jest 14,6 procent ankietowanych. Z kolei 9,4 procent respondentów nie ma na ten temat zdania.
Wśród osób opowiadających się "za" OC, 47,6 procent stanowią osoby, które "zdecydowanie" zgadzają się na przywrócenie formacji. Zdecydowani przeciwnicy przywrócenia służby to 4,3 procent badanych.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA