Logo
  • DONALD
  • BADANIE DELOITTE: WIĘKSZOŚCI FIRM BRAKUJE MŁODYCH PRACOWNIKÓW, A CI KTÓRZY SIĘ TRAFIAJĄ, NIE SĄ DOŚĆ KOMPETENTNI

Badanie Deloitte: większości firm brakuje młodych pracowników, a ci którzy się trafiają, nie są dość kompetentni

12.04.2025, 12:00
Z badania przeprowadzonego przez firmę
Deloitte
wynika, że
70%
firm narzeka na
zbyt małą liczbę młodych pracowników
. Dla 40% z tych przedsiębiorstw deficyt ten staje się coraz bardziej dokuczliwy, jednak 66% ankietowanych menedżerów przyznało, że nowo zatrudnieni pracownicy często nie są w pełni przygotowani do swoich ról.
Badanie wykazało również, że
73% pracodawców oraz 72% pracowników
dostrzega
"pilną potrzebę" większego zaangażowania firm w rozwój młodych osób
. Chodzi m.in. o dostosowywanie strategii zarządzania w taki sposób, aby młodzi ludzie mogli lepiej odnaleźć się na rynku pracy.
"Eksperci podkreślają, że organizacje muszą dostosować swoje strategie zarządzania kadrami - kluczowe staje się nie tylko skuteczne pozyskiwanie pracowników, ale przede wszystkim ich rozwój" - zauważyli autorzy raportu.
Mimo tego eksperci z Deloitte zauważyli, że obecnie rynek pracy mierzy się z dwoma głównymi wyzwaniami. Należą do nich
deficyt doświadczonych pracowników
oraz
wzrost liczby osób decydujących się na zmianę pracy
.
Badanie wykazało, że aż
90%
polskich pracowników doświadczyło
braku motywacji zawodowej
i w związku z tym zdecydowało się na poszukiwanie nowego miejsca pracy. 52% ankietowanych stwierdziło, że chęć zmiany pracy jest umotywowana poszukiwaniem lepszych zarobków. 33% badanych pracowników zadeklarowało, że problemem jest brak elastyczności u obecnego pracodawcy.
Z raportu przygotowanego przez Deloitte wynika również, że coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych nowoczesnymi narzędziami technologicznymi. 79% prezesów przedsiębiorstw spodziewa się, że sztuczna inteligencja wpłynie na przekształcenie ich organizacji w ciągu najbliższych trzech lat. 22% z nich już przygotowało do tego swoje działy HR.
"Przedsiębiorstwa korzystające ze sztucznej inteligencji stanowią jednak tylko niewielki (6%) procent wszystkich. To znacznie mniej niż średnia w Unii Europejskiej, która wynosi 13,5%" - przekazali autorzy raportu.
75% badanych firm przekazało, że brakuje im pracowników z umiejętnościami w zakresie sztucznej inteligencji lub zaawansowanej analizy danych. Jednocześnie 54% zatrudnionych i członków kadry kierowniczej obawia się zatarcia granic między pracą człowieka a działaniem narzędzi technologicznych.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA