
Fot.: East News
Samochody, które zostały
sądowo odebrane kierowcom
, którzy wsiedli za kierownicę
pod wpływem alkoholu lub narkotyków
, od roku są wystawiane na licytacje przez urzędy skarbowe w całym kraju. Do tej pory organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej dokonały sprzedaży aż
1228 pojazdów
.
Takie działanie stało się możliwe w marcu ubiegłego roku, kiedy w życie weszło prawo nakazujące sędziom konfiskować samochody należące do pijanych kierowców i tych jeżdżących pod wpływem narkotyków.
W myśl nowych przepisów auto należy bezwzględnie skonfiskować każdemu, kto został przyłapany na kierowaniu, mając
co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie
. W przypadku osób, które już wielokrotnie prowadziły w stanie nietrzeźwości, wystarczy co najmniej
0,5 promila
.
Konfiskata dotyczy również
sprawców wypadków drogowych
, którzy w momencie zdarzenia mieli co najmniej
1 promil alkoholu
w organizmie. Samochodu nie zabiera się natomiast wtedy, gdy nie stanowił on wyłącznej własności kierowcy. Wówczas pijany musi w gotówce zapłacić równowartość auta.
Choć nowe przepisy wywołały dużo kontrowersji, w ubiegłym roku
liczba wypadków śmiertelnych z udziałem pijanych kierowców spadła o 30% w porównaniu z rokiem poprzedzającym
. Nie oznacza to jednak, że problem kierowania pod wpływem alkoholu został całkowicie wyeliminowany.
Portal brd24.pl spróbował sprawdzić, ile wyroków orzekających konfiskatę pojazdów zapadło w Polsce przez ostatni rok. Zadanie to okazało się jednak niemożliwe do zrealizowania. Sądy nie są dostatecznie scyfryzowane, dlatego nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile takich spraw się zakończyło ani ile nadal się toczy. Sądy rejonowe potwierdziły jednak, że takich wyroków zapada wiele.
Udało się natomiast sprawdzić, ile samochodów odebranych kierowcom udało się już sprzedać. Z przekazanych danych wynika, że
zapadło już prawie 2 tysiące wyroków w tej sprawie.
1228 pojazdów już udało się sprzedać, natomiast na koniec lutego pozostawało jeszcze 766 orzeczeń o przepadku.
Osoby zainteresowane nabyciem pojazdu odebranego pijanemu kierowcy powinny sprawdzić stronę internetową miejscowej izby administracji skarbowej albo urzędu skarbowego. Obwieszczenia w tej sprawie powinny być widoczne na stronie BIP takiej instytucji, w zakładce "Ogłoszenia".
Po sprawdzeniu ofert okazuje się, że takie samochody można kupić w okazyjnych cenach. Przykładowo, Urząd Skarbowy w Ostrołęce ma na sprzedaż BMW 320 D kombi z 2006 roku. Wartość auta oszacowano na 9,9 tysiąca złotych, a cena wywoławcza to 4950 złotych.
Niektóre ogłoszenia dotyczą również dużo droższych samochodów. Urząd Skarbowy w Legionowie wystawił na aukcję Mercedesa GLC 250 4-MATIC z 2018 roku, którego wartość oszacowano na 120 tysięcy złotych. Cena wywoławcza to 90 tysięcy złotych.