Prezes
Daniel Obajtek
poinformował dziś na Twitterze, że
złożył do CBA wniosek o weryfikację jego finansów
. Ma to związek z - jak sam to określa - "nalotem dywanowym" i atakami na swoją osobę. Przypomnijmy, że zaczęło się od "taśm Obajtka" opublikowanych w
Gazecie Wyborczej
. Ostatnio głośno było przede wszystkim o nieruchomościach prezesa Orlenu.
Wczoraj z kolei
Wyborcza
donosiła, że w koncernie
wysokie stanowiska dostali byli agenci CBA
, w tym ci, którzy wcześniej sprawdzali oświadczenia majątkowe Obajtka.
"Składam do CBA wniosek o weryfikację moich finansów do 16 marca 2021.
Kontrola zostanie przeprowadzona przez właściwe służby, a nie posłów opozycji robiących happeningi przed moim domem
. Nikt, swoimi absurdalnymi zarzutami, nie będzie blokował prowadzonej fuzji z Lotosem" - napisał dziś Obajtek na Twitterze.
- W związku z zarzutami mediów i polityków opozycji Daniel Obajtek podjął decyzję o złożenie wniosku do CBA o podjęcie kontroli jego majątku i oświadczeń majątkowych, które składał w ostatnich latach - mówił z kolei dziś pełnomocnik Obajtka, mec. Maciej Zaborowski przed siedzibą CBA.
- Oświadczenia pana Daniela Obajtka
były badane przez CBA i prokuraturę za czasów rządów PO-PSL.
Ta inicjatywa ma tylko podkreślić, że
jest osobą absolutnie czystą i nie ma nic do ukrycia
. Wniosek ma charakter całościowy, dotyczy całościowego zbadania majątku i oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka - dodał.
Oświadczenie w sprawie wydało już też CBA
, podkreślając, że "do tej pory Centralne Biuro Antykorupcyjne dwukrotnie weryfikowało składane przez Daniela Obajtka oświadczenia majątkowe".
"Po raz pierwszy kontrolą objęto oświadczenia majątkowe składane w latach
2006-2010.
Kontrola zakończyła się 18 września 2012 roku. W związku z podejrzeniem rozbieżności między oświadczeniami majątkowymi a stanem faktycznym CBA skierowało do prokuratury wniosek o ocenę wyników kontroli. Śledztwo prokuratury w tej sprawie zakończyło się 24 maja 2013 roku decyzją o umorzeniu postępowania z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa" - czytamy.
"Drugi raz CBA weryfikowało oświadczenia majątkowe składane w latach
2013-2018
. Czynności prowadzone były od 9 lutego 2018 roku do 17 sierpnia 2018 roku. W trakcie tych czynności weryfikacji poddano 13 oświadczeń o stanie majątkowym. Analiza nie wykazała różnic między oświadczeniami majątkowymi a stanem faktycznym".
Ponadto CBA podkreśla, że "informacje, jakoby byli funkcjonariusze CBA zajmujący się prowadzeniem kontroli oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka pracowali obecnie w podmiotach kontrolowanych przez Daniela Obajtka
są nieprawdziwe
".