fot. Ubisoft / https://eci.ec.europa.eu/045/public/#/screen/home
Rośnie poparcie dla inicjatywy
Stop Killing Games
, której celem jest powstrzymanie wydawców przed
blokowaniem gier wideo
, które tracą ich oficjalne wsparcie. Pod Europejską Inicjatywą Obywatelską w tej sprawie podpisało się już ponad 250 tys. osób, a w ostatnich dniach
Polska przekroczyła próg wymaganej liczby podpisów
.
Przypomnijmy, że inicjatywę Stop Killing Games rozpoczął youtuber Ross Scott po tym, jak w marcu Ubisoft zakończył oficjalne wsparcie dla The Crew i wyłączył serwery gry. Akcja miała wywrzeć presję na wydawców, aby zaprzestali praktyk, które uniemożliwiają granie w ich tytuły.
Problemem są jednak rozwiązania prawne, ponieważ w większości krajów UE nie ma przepisów regulujących tę kwestię. Uruchomiono więc
Europejską Inicjatywę Obywatelską
, która ma umożliwić skierowanie do Komisji Europejskiej wniosku dotyczącego uregulowania praktyk wydawców gier.
"Celem inicjatywy jest zażądanie od wydawców, którzy sprzedają konsumentom w Unii Europejskiej gry wideo (lub związane z nimi funkcje i zasoby do obsługiwanych przez nich gier) bądź udzielają na nie licencji, aby pozostawiali wspomniane gry wideo w stanie funkcjonalnym (umożliwiającym grę). W szczególności inicjatywa ta ma na celu zapobieganie zdalnemu blokowaniu gier wideo przez wydawców przed zapewnieniem odpowiednich środków umożliwiających dalsze funkcjonowanie tych gier wideo niezależnie od wydawcy" - czytamy w opisie inicjatywy.
Aby sprawa trafiła do KE, pod inicjatywą musi podpisać się co najmniej
1 mln obywateli państw UE
. Na chwilę obecną zebrano ponad ¼ podpisów: 258 tysięcy. Konieczne jest również przekroczenie wymaganego progu głosów w siedmiu państwach UE. Póki co udało się to w trzech krajach:
Szwecji, Finlandii i Polsce
.
W Szwecji inicjatywę podpisało ponad 15 tys. osób przy progu wynoszącym 14 805, udało się zrealizować więc prawie 102% celu. W Finlandii próg wynosił 9870 głosów, a zebrano ich już prawie 11,5 tys., spełniając 116% celu.
W Polsce udało się natomiast zebrać aż 38 310 głosów przy wymaganym progu 36 660
, tym samym w naszym kraju zrealizowano już 104,5% celu.
Bliska przekroczenia wymaganego progu jest już również Holandia, gdzie zebrano 17 944 podpisy z wymaganych 20 455 oraz Dania (8 872/9 870) Prawie 1/4 brakuje natomiast Niemcom (51 700/67 680). W pozostałych państwach UE wskaźnik zebranych głosów oscyluje natomiast w granicach 30-40%. Najmniejszym zainteresowaniem inicjatywa cieszy się we Włoszech (18%) i Grecji (19%), a także w małych państwach: Luksemburgu, Malcie i Cyprze.
Koniec okresu zbierania deklaracji do 31 lipca 2025 roku.
fot. screen https://eci.ec.europa.eu/045/public/#/screen/home