Z raportu grupy badawczej
ForuM
wynika, że w
niemieckich ewangelickich Kościołach regionalnych
nierzadko dochodziło do
nadużyć o charakterze seksualnym
. Raport dostarcza "wyraźnych dowodów na wysoki poziom przemocy seksualnej".
W czasie badań przeprowadzono wywiady z około 100 poszkodowanymi oraz przeanalizowano dokumenty z 20 kościołów regionalnych, oraz diakonii. Naukowcy nie byli w stanie przeanalizować akt personalnych wszystkich pastorów i diakonów, głównie korzystali z
5-6 tysięcy akt dyscyplinarnych
. Wynika z nich, że przemocą seksualną dotkniętych było
2225 dzieci
- 64,7 procent chłopców, 35,3 procent. dziewczynek. Ich średni wiek to
jedenaście lat.
W raporcie stwierdzono, że około
40 procent z 1259 oskarżonych pracowników Kościoła
to
duchowni
ewangeliccy, z czego
99,6 procent to mężczyźni
. Do przestępstw o charakterze seksualnym miało dochodzić m.in. w ewangelickich przedszkolach, domach dziecka, czy parafiach. Nadużycia miały także miejsce w czasie wyjazdów młodzieżowych. Duchowni dopuszczali się nadużyć seksualnych wobec swoich własnych dzieci, ale także dzieci z rodzin zastępczych w plebanii.
Z badania wynika także, że do nadużyć miało dochodzić wielokrotnie, często z udziałem kilku oskarżonych a
średni ich czas miał wynosić nawet 7 lat.
Kierownik projektu Martin Wazlawik uważa, że dane zawarte w raporcie to tylko czubek góry lodowej, jeśli chodzi o skalę nadużyć w niemieckim Kościele ewangelickim. W oparciu o stosowane przez badaczy metody pracy szacuje się, że całkowita liczba oskarżonych o nadużycia seksualne wynosi 3497.
Warto nadmienić, że badania zostały zainicjowane przez niemiecki Kościół ewangelicki w 2020 roku. Na badania przeznaczono 3,6 miliona euro. EKD reprezentuje 19,2 miliona ewangelików w całych Niemczech.
Jak podaje Deutsche Welle, osoby dotknięte przemocą seksualną mogły do tej pory składać do Kościoła wnioski o indywidualne uznanie zadośćuczynienia. Wysokość wypłat oscylowała od 5000 do 50 000 euro. Do końca 2022 roku kościoły regionalne EKD zgłosiły 858 wniosków o uznanie tego rodzaju świadczenia.