fot. East News
Znacząco wzrosła liczba osób w kryzysie bezdomności, zakwaterowanych na terytorium Niemiec. Według
danych
Federalnego Urzędu Statystycznego, na dzień 31 stycznia 2024 roku odnotowano ich aż
439,5 tys.
Dla porównania, w ubiegłym roku było ich 372 tys., a w 2022 - 178,1 tys. Zdaniem urzędu, wzrost w pewnym stopniu może wynikać z poprawy sposobu raportowania danych.
Udział
obcokrajowców
w ogólnej liczbie zakwaterowanych osób bezdomnych w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł o 2 punkty procentowe i wyniósł tym razem aż 86%.
Najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy
. Zgodnie z wyliczeniami Federalnego Urzędu Statystycznego, jest ich aż 136,9 tys., czyli o niemal 7 tys. więcej niż rok wcześniej. Udział osób pochodzących z zagranicy, posiadających jednak niemieckie obywatelstwo, spadł do 14% (61,5 tys.).
40% zgłoszonych osób było w wieku poniżej 25 lat (2023: 38%). Odsetek zakwaterowanych osób bezdomnych w wieku 65 lat i więcej pozostał na niezmienionym poziomie 5%. Na podstawie wszystkich danych wyliczono, że
średni wiek tych ludzi to 31 lat
. 55% stanowili mężczyźni, a 43% kobiety. W 2% przypadków płeć została określona jako "nieznana". Największą grupę zakwaterowanych osób bezdomnych stanowią pary z dziećmi, których jest aż 34%.
Szczególnie dużo zakwaterowanych osób bezdomnych znalazło się
w Nadrenii Północnej-Westfalii
(105,1 tys.). W Badenii-Wirtembergii było ich 92,7 tys., a w Berlinie - 47,3 tys. Podano również dane dotyczące Kraju Saary (2,6 tys.), Saksonii-Anhalt (1 tys.) i Meklemburgii-Pomorza Przedniego (700 osób).
Przytoczone statystyki rejestrują osoby, które na dzień 31 stycznia 2024 otrzymały pokoje, mieszkania lub noclegi bez zabezpieczenia ich własną umową najmu lub prawem rzeczowym.
Nie uwzględnia się osób żyjących na ulicach ani tych przebywających u rodzin czy znajomych
. Zakwaterowanie odbywa się w placówkach doraźnych i w mieszkaniach dzielonych lub, w razie potrzeby, w obiektach komercyjnych (pensjonaty, hotele itp.). Uchodźcy są uwzględniani w wyliczeniach, jeśli ich procedura azylowa zakończyła się pomyślnie, lecz nadal pozostają zakwaterowani, np. z powodu braku umowy najmu.