W sobotę amerykańska
Izba Reprezentantów
przegłosowała pakiet ponad 60 mld dolarów
pomocy dla Ukrainy
, przełamując wielomiesięczny impas w tej sprawie. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie do prezydenta Joe Bidena. Decyzję Izby chwalą zachodni liderzy, cieszy się z niej Ukraina. "To zły dzień dla Putina" - pisze szef ukraińskiego MSZ.
Przypomnijmy, że od kilku miesięcy kongresmeni nie mogli porozumieć się w sprawie pakietu pomocowego. W lutym ustawę przyjął Senat, następnie ta utknęła w Izbie Reprezentantów blokowana przez grupę Republikanów. Polityk tej partii, spiker
Mike Johnson
do wczoraj nie chciał przedłożyć jej pod głosowanie, mierząc się z naciskami i groźbami ze strony frakcji MAGA. Twarzą sprzeciwu wobec wsparcia Kijowa stała się w Partii Republikańskiej kongresmenka z Georgii,
Marjorie Taylor Greene
, jedna z największych zwolenniczek Donalda Trumpa. Wczoraj już po głosowaniu mówiła, że Johnson "zdradził Amerykę". Zapewne będzie chciała doprowadzić do usunięcia go ze stanowiska.
Nieoficjalnie mówi się, że Johnson zdecydował się jednak poddać ustawę głosowaniu po tym, jak otrzymał najnowsze dane amerykańskiego wywiadu. Miały one wskazywać, że Ukraina bez wsparcia USA upadnie w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Projekt finalnie przeszedł w Izbie Reprezentantów
stosunkiem głosów 311 do 112.
"Za" głosowali wszyscy Demokraci (210) i mniejszość Republikanów (101 z 213). Ustawa zawiera pakiet pomocowy o wartości 95 mld dolarów, z czego 61 mld to pomoc dla Ukrainy, 26 mld dla Izraela, a 8 mld dolarów dla Tajwanu.
Środki pomocowe dla Ukrainy mają zostać przeznaczone m.in. na uzupełnienie ubytków w arsenale, zakup nowego uzbrojenia i utrzymanie sił NATO w regionie.
Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie ma zostać przegłosowana "natychmiastowo", a następnie na biurko
Joe Bidena
, który również zapowiedział, że niezwłocznie podpisze pakiet pomocowy. Pentagon przekazał, że jest gotowy do szybkiego rozpoczęcia dostawy amunicji dla Ukrainy.
"Dziś członkowie obu partii w Izbie Reprezentantów zagłosowali za wspieraniem naszych interesów bezpieczeństwa narodowego poprzez przyjęcie pilnie potrzebnego ustawodawstwa zapewniającego krytyczne wsparcie Izraelowi i Ukrainie oraz pomoc dla osób dotkniętych konfliktami i katastrofami na całym świecie. Wzywam Senat do szybkiego przesłania tej ustawy na moje biurko" - napisał Biden.
Decyzję Izby chwalą też m.in.
szef NATO i szef dyplomacji UE.
Z zadowoleniem wiadomość o pakiecie pomocowym przyjęto także w Ukrainie.
"Jestem wdzięczny Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, obydwu partiom i osobiście przewodniczącemu Mike’owi Johnsonowi za decyzję, która pozwoliła utrzymać bieg historii na właściwym torze. Demokracja i wolność zawsze będą miały znaczenie na świecie i nigdy nie zostaną pokonane, dopóki Ameryka będzie pomagać w ich obronie. Przyjęta dziś przez Izbę kluczowa ustawa o pomocy USA pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny, ocalić tysiące istnień ludzkich i wzmocnić oba nasze narody" - napisał
Wołodymyr Zełenski
.
"
To zły dzień dla Putina
. Zły dzień dla każdego, kto odważył się uwierzyć, że Ameryka może się zawahać. (...) Jesteśmy wdzięczni Izbie Reprezentantów Kongresu USA, jej przewodniczącemu oraz członkom obu partii za przyjęcie długo oczekiwanej ustawy o pomocy dla Ukrainy. Każdy, kto sprawił, że ta decyzja stała się rzeczywistością, dokonał właściwego wyboru. Stany Zjednoczone potwierdziły swoje globalne przywództwo" - napisał z kolei szef ukraińskiego MSZ.
Amerykański pakiet pomocy dla Ukrainy komentowany jest również w Polsce.
"Jestem wdzięczny spikerowi Mike'owi Johnsonowi. Zatwierdzenie pakietu pomocowego dla Ukrainy przez Izbę Reprezentantów USA to kluczowa decyzja, która pomoże powstrzymać rosyjską agresję. To wyraźne potwierdzenie przywództwa Stanów Zjednoczonych wśród wszystkich krajów wolnego świata" - napisał
Andrzej Duda
.
"Mam nadzieję, że to nie za późno dla Ukrainy" - skomentował z kolei
Donald Tusk
.