Logo
  • DONALD
  • W ŚLĄSKIM CENTRUM CHORÓB SERCA WSZCZEPIONO PACJENTOWI UKŁAD Z BLUETOOTH

W Śląskim Centrum Chorób Serca wszczepiono pacjentowi układ z bluetooth

11.12.2020, 07:45
W
Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
pacjentowi z chorym sercem wszczepiono specjalne
urządzenie z funkcją bluetooth
, która łączy się z aplikacją mobilną w telefonie. 
67-latek
trafił do centrum w związku z
niewydolnością serca
. W życiu codziennym choroba powodowała u niego uczucie duszności i zmęczenia nawet przy niewielkim wysiłku.
W związku z tym lekarze zdecydowali się wszczepić mężczyźnie specjalny układ Neutrino CRT do terapii resynchronizującej serca z funkcją bluetooth.
Był to
trzeci typu zabieg przeprowadzony w Polsce
. W maju tego roku w Warszawie odbyła się implantacja kardiowertera-defibrylatora , zaś w listopadzie w Poznaniu lekarze wszczepili pacjentowi układ CRT z tej rodziny urządzeń.
- Zastosowana terapia CRT ma za zadanie zsynchronizować pracę komór serca pacjenta, a w konsekwencji poprawić jego stan i jakość życia. Dzięki funkcji defibrylacji w razie potrzeby urządzenie przerwie groźną dla życia arytmię komorową , która mogłaby spowodować nagły zgon sercowy. Co więcej, zastosowana w nowym układzie funkcja komunikacji przez bluetooth ułatwi zdalne kontrole urządzenia i stanu zdrowia pacjenta, a to szczególnie ważne i przydatne zwłaszcza w dobie ograniczeń w funkcjonowaniu ośrodków związanych z pandemią COVID-19 - powiedział dr Sławomir Pluta z I Oddziału Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca.
Lekarz wyjaśnia, że wszczepione urządzenie jest mniejsze i wyróżnia się funkcją komunikacji przez bluetooth, która działa przez łatwą w obsłudze aplikację mobilną na smartfon. Co istotne funkcja ta nie wpływa na żywotność baterii:
- Wszczepiony naszemu pacjentowi nowy układ do terapii resynchronizującej w połączeniu z aplikacją mobilną okazał się bardzo przyjazny pacjentowi. Opcja wysyłania cyklicznych raportów telemedycznych do ośrodka jest automatyczna, ale pacjent może wygenerować także dodatkowy przesył danych.
Przez smartfon, który dziś większość z nas ma zawsze przy sobie, to łatwe i możliwe praktycznie z każdego miejsca na świecie.
To bardzo pomocne zwłaszcza wtedy, kiedy pacjenta coś zaniepokoi albo chciałby sprawdzić stan baterii wszczepionego urządzenia. Bez konieczności wizyty w ośrodku można upewnić się, czy wszystko jest w porządku - tłumaczy dr Sławomir Pluta.
Pacjent, któremu wszczepiono urządzenie obecnie czuje się dobrze i według lekarzy zastosowana
terapia poprawi jego stan i jakość życia.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA