Logo
  • DONALD
  • RAPORT DRAGHIEGO: ALBO UE ZACZNIE WIELKIE INWESTYCJE, ALBO ZOSTANIE ZDOMINOWANA PRZEZ POTĘGI CHIN I USA

Raport Draghiego: albo UE zacznie wielkie inwestycje, albo zostanie zdominowana przez potęgi Chin i USA

10.09.2024, 12:45
fot. East News / Pixabay
Wczoraj światło dzienne ujrzał długo wyczekiwany
raport dotyczący konkurencyjności Unii Europejskiej.
Dokument autorstwa Mario Draghiego nawołuje do wielkich inwestycji, których koszt wyceniono na 800 mld euro rocznie. Ich celem miałaby być likwidacja luki między UE a Chinami i Stanami Zjednoczonymi. W przeciwnym razie, według raportu, UE czeka "powolna agonia".
Raport dotyczący konkurencyjności UE u
Mario Draghiego
, byłego premiera Włoch i byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego zamówiła Komisja Europejska. Draghi cieszy się dużą wiarygodnością, to jemu przypisuje się m.in. wyciągnięcie strefy euro z kryzysu po załamaniu się systemu finansów publicznych w Grecji w 2011 roku. Wczoraj ekonomista prezentował efekty swoich prac w towarzystwie szefowej KE, Ursuli von der Leyen. Oboje podkreślali, że dokument ma być pewnym rodzaju przewodnikiem dla prac nowej Komisji Europejskiej. 
Raport, który liczy blisko 400 stron, analizuje niemal wszystkie sektory gospodarki UE w kontekście ich konkurencyjności i wskazuje, że od czasu kryzysu finansowego
pogłębia się przepaść inwestycyjna między UE a USA i Chinami.
Zdaniem Draghiego trzeba tę lukę zlikwidować, co nazwał "egzystencjalnym wyzwaniem". Jak podkreślał, w przeciwnym razie Unię czeka "powolna agonia". 
- Wzrost gospodarczy w Europie od dawna zwalniał, ale my to ignorowaliśmy. Teraz nie możemy. Dotarliśmy do punktu, w którym bez działania będziemy musieli albo pójść na kompromis w kwestii naszego dobrobytu, naszego środowiska, albo naszej wolności - mówił. - Jeśli Europa nie może stać się bardziej produktywna, będziemy zmuszeni dokonać wyboru. Nie będziemy w stanie od razu stać się liderem w dziedzinie nowych technologii, symbolem odpowiedzialności klimatycznej i niezależnym graczem na arenie światowej. Nie będziemy w stanie sfinansować naszego modelu społecznego. Będziemy musieli ograniczyć niektóre, jeśli nie wszystkie, nasze ambicje. 
Według raportu luka inwestycyjna między UE a USA i Chinami szczególnie widoczna jest w obszarze
innowacyjności
. Przykładowo, aż 61% globalnych inwestycji w sztuczną inteligencję trafia do firm amerykańskich, 17% do chińskich, a tylko 6% do firm z UE. Draghi zwraca w tym kontekście uwagę zarówno na problem zbytniej fragmentaryzacji unijnego rynku, ale również na konieczność zmian w zakresie podejmowania decyzji w UE. W jego opinii radykalnie muszą zmienić się np. procedury dotyczące fuzji firm, należy również ułatwić zawieranie umów telekomunikacyjnych i obronnych.  
W raporcie wskazano również na inne kwestie, np. przyszłość polityki surowcowej i antymonopolowej, dekarbonizację gospodarki czy bezpieczeństwo. Szczegółowe analizy i rekomendacje raportu można znaleźć na
stronie Komisji Europejskiej
Raport Draghiego postuluje, że aby zmniejszyć lukę inwestycyjną na poziomie 5% PKB potrzebne są inwestycje, jakich Europa nie widziała od lat 60. XX wieku. Ich wartość szacuje się nawet na
800 mld euro rocznie
. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Komisja Europejska, są natomiast zgodne, że nie mogą być to środki wyłącznie prywatne. W tym kontekście powraca w raporcie wątek reformy budżetu UE, co jednak - jak pisze Politico  - jest tematem "bardzo drażliwym", szczególnie w państwach będących największymi płatnikami we Wspólnocie. 
 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA