Mateusz Morawiecki
zapowiedział dziś zwiększenie budżetu na rządowy program
Kolej Plus
, który ma pozwolić na odbudowę i odtworzenie linii kolejowych. Środki w funduszu mają zostać zwiększone dwukrotnie:
o 5,5 mld zł do w sumie 11 mld zł
.
W konferencji prasowej w Janowie Lubelskim oprócz premiera udział wzięli
Jacek Sasin
- wicepremier i minister aktywów państwowych oraz
Andrzej Adamczyk
- minister infrastruktury.
- Sprawcze państwo musi umieć zajmować się wieloma sprawami jednocześnie. Mamy kryzys za naszą wschodnią granicą, kryzys z uchodźcami, problemy gospodarcze, ale musimy stawiać cały czas na rozwój, żeby miasta i miejscowości mogły się rozwijać - mówił premier.
-
Wraca moda na kolej i bardzo się z tego cieszę
, bo kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny, szybki i jednocześnie przyjazny dla środowiska naturalnego.
- Do 2015 r. mieliśmy do czynienia ze zwijaniem torów kolejowych,
zwijaniem połączeń, z likwidowaniem dworców i to była bardzo niewłaściwa strategia poprzednich rządów
. Dzisiaj ogłoszamy program, za którym idzie wiarygodność realizacji. Tu z Janowa Lubelskiego będzie możliwe połączenie kolejowe do Lublina. To ważny moment, bo w III RP dochodziło do likwidowania linii kolejowych i ten czas chcemy zakończyć. Chcemy zapomnieć o tym, jak dworce i przystanki kolejowe porastała trawa, niszczał sprzęt i budynki - to był niedobry czas. Ten czas się skończył. Ostatnich kilka lat to dowód, że można przywracać połączenia kolejowe.
- Polska nie może się rozwijać tylko fasadowo, musi być fundament i tym fundamentem jest zapewnienie osi komunikacyjnej, tego co zwiększa możliwości rozwojowe również mniejszych miejscowości i terenów wiejskich.
Premier poinformował, że w ramach programu Kolej Plus od 2015 roku zmodernizowano
6 tys. km torów kolejowych
, wybudowano lub zmodernizowano również 800 dworców, stacji i przystanków kolejowych. Dzięki większemu budżetowi w ramach programu zostaną zrealizowane kolejne projekty.
-
To jest budżet na inwestycje, budżet rozwojowy
- mówił, zapowiadając, że decyzja rządu w sprawie zwiększenia budżetu do 11 mld zł zapadnie jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu rządu.
Jacek Sasin podkreślał, że szczególne miejsce w programie przewidziane jest dla
regionu lubelskiego
.
- realizujemy, jako rząd politykę zrównoważonego rozwoju. Kierujemy się wskazówkami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który sformułował pogląd, że może rozwijać się w sposób niezakłócony tylko wtedy, jeśli będzie rozwijać się w sposób równomierny. Lubelszczyzna jest tym regionem naszego kraju, który wymaga szczególnego zainteresowania i inwestycji. Wyrównujemy dzisiaj zaniedbania i różnice rozwojowe. Podejmujemy decyzje, aby znacząca część środków płynęła do woj. lubelskiego. Lubelszczyzna jest dzisiaj wielkim placem budowy jeśli chodzi o połączenia drogowe. Najwięcej inwestycji realizowanych i zaplanowanych w najbliższym czasie, jeżeli chodzi o drogi szybkiego ruchu i autostrady, przypada na województwo lubelskie.
Minister infrastruktury mówił z kolei, że realizacja programu Kolej Plus nie byłaby możliwa
bez współpracy z samorządami
.
- Program Kolej Plus jest programem szczególnym, jest programem wyjątkowym, bo ten program kolejowy powstaje przy współpracy z samorządami. Któż lepiej wie o potrzebach mieszkańców małych miejscowości, średnich miejscowości (...) - to właśnie wójtowie, burmistrzowie, to marszałkowie doskonale o tym wiedzą, czego oczekują mieszkańcy. Dzięki współpracy z samorządami takie programy jak Kolej Plus są możliwe - mówił Andrzej Adamczyk.
Ministrowie przedstawili również
planowane inwestycje w konkretnych województwach
: