Logo
  • DONALD
  • 26-LETNI BYŁY PRACOWNIK OPENAI I SYGNALISTA NIE ŻYJE, ZNALEZIONO GO W MIESZKANIU W SAN FRANCISCO

26-letni były pracownik OpenAI i sygnalista nie żyje, znaleziono go w mieszkaniu w San Francisco

16.12.2024, 08:30
fot. East News
Były pracownik OpenAI 26-letni Suchir Balaji
został znaleziony
martwy w swoim mieszkaniu
w San Francisco. Policja pod koniec listopada otrzymała zgłoszenie, by sprawdzić, co się dzieje z mężczyzną. Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce znaleźli martwego 26-latka. Ze wstępnych ustaleń wynika, że
popełnił on samob*jstwo
i nie ma żadnych dowodów na udział w sprawie osób trzecich. Policja i prokuratura bada jednak sprawę.
Suchir Balaji do początku roku był pracownikiem Open AI. Pracował tam przez cztery lata. Później gdy odszedł,
został sygnalistą
. W sierpniu oskarżył OpenAI o naruszenie amerykańskich przepisów dotyczących praw autorskich w celu opracowania generatywnego modelu sztucznej inteligencji ChatuGPT. W październiku Balaji wskazywał, że
OpenAI przeszkolił swój model sztucznej inteligencji przy użyciu treści chronionych prawami autorskimi bez autoryzacji
. Twierdził też, że "wykorzystanie przez OpenAI danych chronionych prawem autorskim do budowy ChatGPT naruszyło prawo i że technologie takie jak ChatGPT szkodzą internetowi".
Balaji stworzył nawet specjalną stronę internetową, na której publikował dowody na to, że twórca ChatGPT szkolił go, łamiąc prawo autorskie. Twierdził też, że rozwijanie sztucznej inteligencji może przynieść szkody dla społeczeństwa.
"Byłem w OpenAI przez prawie cztery lata i pracowałem nad ChatGPT przez ostatnie 1,5 roku. Początkowo nie wiedziałem zbyt wiele o prawach autorskich, uczciwym ich użyciu, itp. Ale zaciekawiłem się tą kwestią po obejrzeniu wszystkich pozwów złożonych przeciwko firmom GenAI. Kiedy próbowałem lepiej zrozumieć problem, w końcu doszedłem do wniosku, że uczciwe użycie AI wydaje się dość nieprawdopodobne dla wielu generatywnych produktów AI" - miał pisać mężczyzna.
Firma odpowiadająca za ChatGPT twierdziła jednak, że ich oprogramowanie jest "oparte na dozwolonym użytku i powiązanych międzynarodowych zasadach praw autorskich, które są uczciwe dla twórców i wspierają innowacje".
Dzień przed znalezieniem ciała Balaji, okazało się, że wymieniono go w pozwie o prawa autorskie przeciwko tej firmie. Amerykańscy i kanadyjscy wydawcy w tym New York Times, oraz grupa najlepiej sprzedających się pisarzy, w tym John Grisham, złożyła
pozwy przeciwko OpenAI twierdząc, że firma nielegalnie używała ich materiałów
do szkolenia swojego oprogramowania.
OpenAI skomentowało doniesienia o śmierci swojego byłego pracownika:
 - Jesteśmy zdruzgotani z powodu tej niezwykle smutnej wiadomości, a nasze serca kierują się do bliskich Suchira w tym trudnym czasie - powiedział TechCrunch rzecznik OpenAI.
Rodzina mężczyzny nie chce komentować śmieci 26-latka i poprosiła o uszanowanie prywatności.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA