fot. East News
UCE RESEARCH i Uniwersytet WSB Merito przygotowały
raport dotyczący cen
. Okazało się, że te
stale rosną
i w październiku 2024 r. wzrosły aż o
5,4 proc. w porównaniu do poprzedniego roku
.
Według "Indeksu cen w sklepach detalicznych" przygotowanego za październik bieżącego roku wynika, że w 1
7 monitorowanych kategoriach produktów, aż 14 wykazało jednocyfrowy wzrost
. Z kolei dwa segmenty zaliczyły dwucyfrową podwyżkę, a tylko jeden znalazł się na minusie. Według analizy średnio o 5,4 proc. rok do roku wzrosło 86 tys. cen detalicznych. Zdrożeć miały przede wszystkim "codzienne zakupy".
"Obecnie w Polsce mamy jeden z najwyższych wskaźników inflacji w Europie. Sytuacja ta jest efektem znaczącego wzrostu cen energii i braku działań mających z jednej strony wspomóc przedsiębiorstwa, a z drugiej spowolnić inflację. Dlatego większość kategorii produktów drożeje" - stwierdził dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito.
Najbardziej zdrożały warzywa
. Aż o 11,1 proc. rok do roku. We wrześniu było to jeszcze 10,8 proc.:
"Podaż w obszarze warzyw jest znacznie uszczuplona po anomaliach pogodowych. W dużej mierze są więc importowane zza granicy, a na ich ceny wpływają m.in. takie czynniki, jak wartość złotego i koszt transportu. Spodziewałabym się dalszego wzrostu cen w tej kategorii" - podkreśliła w raporcie dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.
Na kolejny miejscu znalazły się
słodycze i desery
ze wzrostem o 10,4 proc. rok do roku:
"Słodycze są w czołówce drożejących produktów od dłuższego czasu, ze względu na wzrost cen półproduktów wykorzystywanych do ich produkcji. W ostatnich trzech miesiącach jednym z głównych powodów podwyżek jest skok cen cukru o ok. 20 proc., co nie mogło zostać pominięte przez producentów przy ustalaniu cen" - dodał dr Artur Fiks.
Na dalszych miejscach wyróżniono drożejące
owoce, produkty sypkie oraz nabiał
. Jedyną kategorią towarów, które potaniały o 0,4 proc. rok do roku były karmy dla zwierząt.
Główny Urząd Statystyczny
w piątek opublikował swoje dane odnośnie cen towarów i usług konsumpcyjnych. W październiku wzrosły one o
5 proc. rok do roku
, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc.
Na wzrost inflacji największy wpływ miały wyższe ceny w zakresie m.in. żywności (o 0,7 proc.), odzieży i obuwia (o 3,4 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt. proc., 0,13 pkt. proc. i 0,06 pkt. proc.