Fot.: @diarioas - YouTube / Fot.: Alexas_Fotos - Pixabay
W drugim tygodniu grudnia prezydent FIFA
Gianni Infantino
oficjalnie ogłosił, że w 2034 roku gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej zostanie
Arabia Saudyjska
. Okazuje się, że kibice, którzy będą obserwować zmagania sportowców na żywo, zostaną objęci
zakazem spożywania alkoholu
w czasie tej imprezy.
Decyzja jest związana z zasadami, które na co dzień funkcjonują w Arabii Saudyjskiej. W przeciwieństwie od wielu innych państw muzułmańskich, sprzedaż alkoholu w tym kraju pozostaje zakazana. Mimo tego, że w niektórych miastach istnieją puby, nabywanie trunków wysokoprocentowych jest dozwolone jedynie w ekskluzywnych hotelach.
Warto wiedzieć, że
sprzedaż alkoholu została również zakazana podczas Igrzysk Olimpijskich w Katarze
w 2022 roku. Decyzja w tej sprawie została podjęta zaledwie dwa dni przed rozpoczęciem sportowych zmagań i była podyktowana przekonaniami panującego rodu Al Thani. Na stadionie sprzedawano wówczas piwo bezalkoholowe.
"Po rozmowach między władzami kraju gospodarza a FIFA podjęto decyzję o skoncentrowaniu sprzedaży napojów alkoholowych na Festiwalu Kibiców FIFA, innych miejscach dla kibiców i licencjonowanych obiektach, usuwając punkty sprzedaży piwa ze stadionu Mistrzostw Świata 2022 w Katarze" - przekazano wówczas w komunikacie.
The Guardian podaje, że został poinformowany przez organizację FIFA o tym, że
nie dojdzie do prób wywierania presji na rząd Arabii Saudyjskiej w kwestii sprzedawania alkoholu
. Władze tego kraju utrzymują bliskie relacje z federacją. Państwowa firma naftowa Aramco płaci FIFA 320 mln funtów w ramach czteroletniej umowy sponsorskiej. Saudyjski Public Investment Fund planuje natomiast zainwestować w firmę streamingową Dazn, która zapłaciła FIFA 800 mln funtów za globalne prawa telewizyjne do Klubowych Mistrzostw Świata.
Warto wiedzieć, że z organizacją Mistrzostw Świata w Arabii Saudyjskiej wiążą się również inne kontrowersje. Władzom kraju zarzuca się
łamanie praw człowieka
, polegające m.in. na torturowanie więźniów, wtrącaniu do cel członków społeczności LGBT oraz stawianie kryminalnych zarzutów kobietom, które stały się ofiarami przemocy seksualnej. W obliczu tych zarzutów FIFA zamówiła
"niezależny" raport
, który przedstawił kraj w odmiennym świetle.