
fot. East News / Politico
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
orzekł we wtorek, że
program "złotych paszportów" Malty jest niezgodny z prawem.
Jak podkreślono, obywatelstwo UE "nie jest towarem", a program narusza zasady wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi.
Rządowy projekt "złotych paszportów" na Malcie
funkcjonuje od 2014 roku i od początku budzi kontrowersje
. W ramach programu cudzoziemcy mogą uzyskać obywatelstwo Malty, a co za tym idzie obywatelstwo UE, w zamian za jednorazową inwestycję finansową w wysokości co najmniej
600 tys. euro
i zamieszkanie ma Malcie. W 2021 roku The Guardian, powołując się na dane z biura pośrednictwa paszportowego, ujawnił jednak, że w praktyce wielu wnioskodawców spełniało ten warunek w sposób powierzchowny - np. wynajmując mieszkanie, ale faktycznie spędzając w kraju tylko kilka tygodni.
Program przyciągnął głównie bardzo zamożnych obywateli spoza UE, w tym
Rosjan, Chińczyków, Saudyjczyków
czy przedstawicieli innych krajów, często powiązanych z wielkimi koncernami lub rządami. W 2022 roku Malta zawiesiła program dla obywateli Rosji i Białorusi po inwazji na Ukrainę, ale - jak podawały media - wcześniej paszporty otrzymali m.in. oligarchowie znajdujący się na listach sankcyjnych.
W 2022 roku
Komisja Europejska wszczęła wobec Malty postępowanie prawne
, uznając, że przyznawanie obywatelstwa wyłącznie na podstawie inwestycji jest niezgodne z prawem unijnym. Wczoraj decyzję w tej sprawie wydał TSUE, orzekając, iż program jest niczym innym jak "komercjalizacją" obywatelstwa, narusza "dobrą wiarę" i "wzajemne zaufanie" między członkami UE i
narusza unijne prawo
.
Malta poinformowała, że
zastosuje się do wtorkowego orzeczenia
TSUE i wkrótce zaktualizuje swoje przepisy.
"Jak zawsze, rząd Malty szanuje decyzje sądów. W tej chwili szczegółowo badane są prawne implikacje tego orzeczenia, tak aby ramy regulacyjne dotyczące obywatelstwa mogły zostać dostosowane do zasad określonych w orzeczeniu" - podano w komunikacie, który cytuje Politico.
-
Obywatelstwo europejskie nie jest na sprzedaż
- skomentował z kolei rzecznik Komisji Europejskiej. - Oczekujemy, że Malta zastosuje się do tej decyzji.
Wezwał też do zniesienia wszystkich podobnych programów w UE. Te funkcjonujące w
Bułgarii i na Cyprze
zostały wstrzymane, a Cypr cofnął nawet część złotych paszportów, które wydał Rosjanom.
Były premier Malty
Joseph Muscat
, który wprowadził program w 2014 r., nazwał wtorkowe orzeczenie motywowanym politycznie i oskarżył przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę o "działanie przeciwko Malcie". Jak przypomina Politico, wobec Muscata wciąż toczy się postępowanie w związku z zarzutami korupcyjnymi.