Parlament Europejski
przyjął na dzisiejszym posiedzeniu rezolucję potępiającą wyrok Trybunału Konstytucyjnego i popierającą Strajk Kobiet. "Za" głosowało 455 eurodeputowanych, przeciw 155, a 71 wstrzymało się od głosu.
Treść rezolucji przytotowała grupa Socjalistów i Demokratów. Podkreślono w niej m.in., że "ograniczenie dostępu do aborcji naraża zdrowie i życie kobiet", a "restrykcyjne przepisy naruszają prawa kobiet w kontekście praw człowieka".
"
Posłowie potępiają ograniczanie praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet
w Polsce i podkreślają prawny obowiązek UE, aby przestrzegać tych praw i je chronić" - czytamy w komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego.
"Parlament stwierdza, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października o uznaniu aborcji za nielegalną w przypadku poważnych i nieodwracalnych wad płodu
naraża zdrowie i życie kobiet
. Jako że większość legalnych aborcji w kraju dokonywana jest na tej podstawie, posłowie ostrzegają, że zakazanie tej opcji, która stanowiła 96% przypadków legalnego zakończenia ciąży w Polsce w 2019 r. (1 074 z 1 110), doprowadziłoby do wzrostu liczby niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji" - podano.
PE podkreśla również, że
przepisy dotyczące aborcji naruszają prawa kobiet w kontekście praw człowieka.
"Posłowie zgadzają się, że nieskrępowany i terminowy dostęp do usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego oraz poszanowanie autonomii reprodukcyjnej i podejmowania decyzji przez kobiety ma kluczowe znaczenie dla ochrony praw kobiet w kontekście praw człowieka i równouprawnienia płci".
W rezolucji stwierdzono również, że orzeczenie TK "
nie powinno było zostać wydane podczas obowiązywania ograniczeń w zakresie zdrowia publicznego i zakazu zgromadzeń publicznych
", ponieważ moment ten "utrudnia wszelką demokratyczną debatę". Odnotowano też, że "decyzja została podjęta przez sędziów, wybranych przez koalicję pod przewodnictwem PiS i całkowicie zależnych od jej polityków”.
Parlament Europejski wyraził również
poparcie dla protestujących
oraz
potępił "nadmierne i nieproporcjonalne użycie siły
i przemocy wobec protestujących przez organy ścigania i inne, takie jak skrajnie prawicowe grupy nacjonalistyczne".
"Zdaniem Parlamentu,
orzeczenie to jest kolejnym przykładem politycznego przejęcia sądownictwa i systemowego upadku państwa prawa
w Polsce. Posłowie zwracają się do Komisji o ocenę legalności składu Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Parlamentu, skład Trybunału Konstytucyjnego stanowi podstawę do zakwestionowania jego orzeczeń, a tym samym jego zdolności do przestrzegania polskiej konstytucji" - czytamy w komunikacie PE.