FMCG Unilever jest zadowolony z wyników
pilotażu czterodniowego tygodnia pracy w Nowej Zelandii
i planuje utrzymać taki model przez kolejny rok. Testy objęły wszystkich 80 pracowników koncernu i trwały od końca 2020 roku.
- Stare sposoby pracy są przestarzałe - ocenił dwa lata temu szef Unilevera w Nowej Zelandii, Nick Bangs.
Pilotaż miał na celu "zmierzenie efektywności pracy na podstawie wydajności, a nie czasu jej poświęconego". W czasie testów odnotowano poprawę wydajności pracy i realizacji celów biznesowych, w tym
wzrost przychodów
.
Pracownicy zyskali lepsze samopoczucie, a poziom stresu spadł o 33 proc. Z kolei poczucie wigoru i sił do pracy wzrosły o 15 proc., a konflikty wynikające z braku równowagi między pracą a życiem prywatnym zmniejszyły się o 67 proc.
- Wysoko wydajna firma wymaga prężnych ludzi, a potrzeba przyciągnięcia i zatrzymania pełnych pasji talentów jest bardziej krytyczna niż kiedykolwiek. Konieczne jest, byśmy nadal osiągali doskonałe wyniki biznesowe, a jednocześnie reagowali na zmieniające się potrzeby i oczekiwania naszych dynamicznie rozwijających się pracowników - oceniła Cameron Heath, dyrektor zarządzający Unilevera w Nowej Zelandii.
Maciej Lasoń, CEE head of communications & corporate affairs w Unileverze, przekazał portalowi Wirtualne Media, że koncert wkrótce rozpocznie program pilotażowy w Australii. Na tym etapie jednak
nie ma planów na czterodniowy tydzień pracy w Polsce
ani w innych krajach, gdzie działa Unilever.
- Pracujemy nad wieloma programami dotyczącymi elastycznego zatrudnienia, mając świadomość, że czasy klasycznego, 40 godzinnego tygodnia pracy w biurze dobiegają końca. Po sukcesie programu pilotażowego w Nowej Zelandii zdecydowaliśmy o jego rozpoczęciu w Australii - rynku bardziej skomplikowanym, ale bardzo blisko współpracującym z Nową Zelandią. Nie planujemy w najbliższym czasie uruchamiać programów pilotażowych w Polsce ani na żadnych innych rynkach - byłoby to przedwczesne, ponieważ w pierwszej kolejności musimy uzyskać jak najdokładniejsze wyniki z krajów, gdzie model ten już działa - wyjaśnił.