Wyschnięta część zbiornika Sau, około 100 km na północ od Barcelony (fot. East News /Emilio Morenatti)
Rzeczniczka katalońskiego rządu Patricia Plaja poinformowała, że ze względu na panującą od 30 miesięcy suszę regionalny rząd hiszpańskiej Katalonii wprowadził
ograniczenia w użytkowaniu wody
, które dotkną ponad 6 milionów mieszkańców 495 gmin.
W przemyśle zużycie wody zostanie zmniejszone o 15 proc., a w rolnictwie - o 40 proc. lub zastąpione wodą recyklingu. Ponadto zakazuje się codziennego podlewania ogrodów, mycia ulic wodą pitną, baseny mogą być napełniane tylko za pomocą systemów recyrkulacji, a maksymalne zużycie wody na mieszkańca dziennie wynosi 230 litrów.
Hiszpania jest pogrążona w długotrwałej suszy od końca 2022 roku. Klęska dotyka
60 proc. hiszpańskich obszarów wiejskich
i zniszczyła uprawy na 3,5 miliona hektarów. To obszar większy niż stan Maryland.
Choć marzec i kwiecień to zazwyczaj najbardziej deszczowe miesiące w roku, korespondent międzynarodowy CNN Fred Pleitgen donosi, że zbiornik wodny w pobliżu rzeki Ter, mający dostarczać wodę do Barcelony i okolic, jest wypełniony w zaledwie 10 proc.
- To najgorszy okres, jaki mieliśmy przez ostatnie 100 lat - powiedział Samuel Reyes, dyrektor Katalońskiej Agencji Wodnej.
Według hiszpańskiej agencji meteorologicznej AEMET, w marcu w kraju spadło zaledwie 36 proc. średniej miesięcznej sumy opadów. W kwietniu temperatura w mieście Kordoba wzrosła do 38,8 stopni Celsjusza - to krajowy rekord dla tego okresu.
Poziomy zbiorników wodnych w całej Katalonii oscylują wokół 25 proc., czyli znacznie poniżej normy. Martí Costal, kierownik ds. wody w Joves Agricultors i Ramaders de Catalunya (JARC), wskazał, że większość zbiorów pszenicy i jęczmienia na terenach, gdzie uprawa zależy od deszczu, będzie prawdopodobnie spisana na straty.
Susza dotyka również Francję. Lokalne media informują, że sytuacja w Pirenejach Wschodnich jest tragiczna. Władze samorządowe wprowadziły najwyższy poziomu zagrożenia suszą i kolejne ograniczenia w dostępie do wody. Obecnie zabrania się podlewania trawników, kwiatów i ogrodów. Ograniczenia wprowadzono także w stosunku do terenów zielonych, stadionów i pól golfowych: