Logo
  • DONALD
  • WOJNA HANDLOWA USA: CŁA NA KANADĘ I MEKSYK WSTRZYMANE, GROŹBY WOBEC UE I CŁA ODWETOWE CHIN

Wojna handlowa USA: cła na Kanadę i Meksyk wstrzymane, groźby wobec UE i cła odwetowe Chin

04.02.2025, 09:30
fot. East News
W poniedziałek
Donald Trump
po rozmowach z premierem Kanady i prezydent Meksyku zapowiedział, że tymczasowo
wstrzyma
nałożenie ceł na towary z tych państw na 30 dni. Zarówno Justin Trudeau, jak i Claudia Sheinbaum zgodzili się na dodatkowe wzmocnienie granicy, zapowiedzieli też walkę z przemytem narkotyków. Tymczasem w życie weszły dodatkowe cła nałożone na towary z Chin. Tamtejsza administracja odpowiedziała zapowiedzią ceł odwetowych, które mają objąć m.in. amerykański węgiel i LNG. 
Przypomnijmy, że w sobotę Trump podpisał rozporządzenie dotyczące
25% ceł na towary z Meksyku i Kanady
. Argumentował to m.in. niekontrolowanym przepływem migrantów i narkotyków przez granice z USA.
Chiny
, na które nałożył dodatkowe 10% cła, oskarżał natomiast o zaopatrywanie karteli narkotykowych w fentanyl. Kraje te zdecydowanie odrzuciły oskarżenia Trumpa i zapowiedziały działania odwetowe.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Wczoraj po południu polskiego czasu Trump poinformował, że po rozmowie z prezydentką Meksyku zdecydował się
zawiesić
cła na towary z tego kraju na 30 dni. 
"Właśnie rozmawiałem z prezydentką Claudią Sheinbaum z Meksyku. Była to bardzo przyjazna rozmowa, podczas której zgodziła się natychmiast skierować 10 000 meksykańskich żołnierzy na granicę między Meksykiem a USA" - napisał Trump na Truth Social.
"Żołnierze ci będą specjalnie wyznaczeni do powstrzymania napływu fentanylu i nielegalnych migrantów do naszego kraju. Uzgodniliśmy również natychmiastowe wstrzymanie planowanych ceł na okres jednego miesiąca, w trakcie którego odbędą się negocjacje prowadzone przez sekretarza stanu Marco Rubio, sekretarza skarbu Scotta Bessenta i sekretarza handlu Howarda Lutnicka oraz wysokich rangą przedstawicieli Meksyku" - dodał.
Kilka godzin później Trump potwierdził także, że
zawieszone zostaną cła na towary z Kanady
, również na okres 30 dni.
"Kanada zgodziła się zapewnić nam bezpieczeństwo północnej granicy i ostatecznie położyć kres śmiercionośnej pladze narkotyków takich jak fentanyl, które zalewają nasz kraj, zabijając setki tysięcy Amerykanów oraz niszcząc ich rodziny i społeczności w całym kraju" - napisał. 
"Kanada wdraża nasz plan graniczny o wartości 1,3 miliarda dolarów - wzmacniając granicę nowymi śmigłowcami, technologią i personelem, lepszą koordynacją z naszymi amerykańskimi partnerami i zwiększonymi zasobami, aby powstrzymać przepływ fentanylu. Prawie 10 000 pracowników pierwszej linii pracuje i będzie pracować nad ochroną granicy" - poinformował natomiast Justin Trudeau.
Trump nie zamierza jednak wycofywać się z decyzji dotyczących
10% cła na towary z Chin
. Część nowych taryf celnych wchodzi w życie już dziś. W odpowiedzi chińska administracja zapowiedziała
cła odwetowe: 15% na amerykański węgiel i LNG oraz 10% na ropę naftową, sprzęt rolniczy i pickupy.
 
Ministerstwo handlu Chin zapowiedziało także dodatkową kontrolę eksportu kluczowych minerałów, w celu "ochrony interesów bezpieczeństwa narodowego".
Trump po raz kolejny powtórzył też wczoraj, że
nałoży cła na Unię Europejską
, ponawiając narrację o "bestialskim deficycie" w handlu między UE a USA.
- Nie biorą naszych aut, nie biorą naszej żywności, nie biorą od nas niemal niczego, podczas gdy my bierzemy od nich wszystko. Miliony samochodów, ogromne ilości żywności i produktów rolnych - mówił w rozmowie z dziennikarzami.
Komisja Europejska
zapowiedziała, że "zdecydowanie odpowie" na amerykańskie cła. 
"Cła powodują niepotrzebne zakłócenia gospodarcze i napędzają inflację. Są szkodliwe dla wszystkich stron" - skomentowano w oficjalnym stanowisku KE.
- To jest być może pierwszy tego typu
test na solidarność i jedność Unii Europejskiej 
w sytuacji bardzo nietypowej, kiedy mamy do czynienia z taką serią zaskoczeń i niespodzianek ze strony najbliższego sojusznika - stwierdził natomiast
Donald Tusk
przed rozpoczęcziem nieoficjalnego szczytu przywódców państw UE w Brukseli. 
Głos zabrała także szefowa unijnej dyplomacji.
-
W wojnach handlowych nie ma zwycięzców.
Jeśli USA rozpoczną wojnę handlową, to jedynym graczem, który będzie się z tego śmiał, będą Chiny - powiedziała Kaja Kallas.
Kanclerz Niemiec
Olaf Scholz
ostrzegł natomiast, że Europa „może odpowiedzieć polityką celną na politykę celną”. Podkreślił jednak, że celem UE jest współpraca z USA. 
- Zarówno USA, jak i Europa korzystają na wymianie towarów i usług. Jeśli polityka celna teraz to utrudni, będzie to złe dla USA i dla Europy - powiedział Scholz. 
 
 
 
 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA