fot. East News
Jak wynika z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości w ciągu czterech ostatnich lat podwoiła się liczba cudzoziemców przebywających w polskich więzieniach. W grudniu 2020 było to 1267 osadzonych, obecnie liczba ta wynosi 2407. Najliczniejszymi grupami mają być Ukraińcy, Gruzini i Białorusini.
Dane
Centralnego Zarządu Służby Więziennej pokazują, że wg stanu na 12 lipca 2024 roku
ogólna liczba więźniów w Polsce wynosiła 72 120
, w związku z czym zaludnienie zakładów karnych przekroczyło 86%.
Obcokrajowcy najczęściej odbywają w Polsce kary
za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
(wypadki drogowe),
przeciwko porządkowi publicznemu
(rozboje, bójki) i
za zabójstwa
. Z powodu tych oraz innych czynów w polskich więzieniach osadzono 1261 Ukraińców, 330 Gruzinów i 146 Białorusinów. W statystykach ujęto również przedstawicieli takich krajów, których reprezentacja w polskich więzieniach jest najmniej liczna i niekiedy stanowi tylko jedną osobę. Są to m.in. obywatele Rwandy, Senegalu, Palestyny, Jordanii, Maroka czy Finlandii.
- Trafia do nas najbiedniejsza grupa cudzoziemców, którym trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości - zauważa kryminolog prof. Brunon Hołyst w
rozmowie
z Rzeczpospolitą.
To z kolei może przysparzać problemy natury adaptacyjnej. W wyniku różnic językowych rozmowa z współosadzonymi może być znacznie utrudniona, kontakt z rodziną często odbywa się natomiast telefonicznie lub listownie.