Logo
  • DONALD
  • PRZEZ KOSZTY ENERGII NIEMIECKIE FIRMY CORAZ LICZNIEJ PRZENOSZĄ SIĘ DO POLSKI

Przez koszty energii niemieckie firmy coraz liczniej przenoszą się do Polski

19.08.2024, 07:30
Fot. East News / EY
Firma EY opublikowałz raport "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024", według którego
Niemcy są największym europejskim inwestorem w Polsce
. Nasi zachodni sąsiedzi decydują się na lokowanie przedsiębiorstw u nas ze względu na niskie koszty pracy,
dużą ilość wykwalifikowanych pracowników
oraz bliskość geograficzną.
W 2023 roku 16% bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce należało do Niemiec. Oznacza to
36 zrealizowanych projektów i zatrudnienie dla 2000 osób
. Wyprzedzają ich tylko Stany Zjednoczone, które zapewniły Polakom ponad 9800 miejsc pracy w 52 projektach. Łącznie Niemcy i USA odpowiadają za 52% miejsc pracy tworzonych w Polsce dzięki BIZ. Za nimi znajdują się Wielka Brytania oraz Francja.
Fot. EY
W samych Niemczech liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ubiegłym roku spadła o 12% rok do roku ze względu na rosnące tam koszty, w tym cen energii. To skłania również rodzime biznesy do inwestowania za granicą, gdzie wydatki będą niższe - między innymi w Polsce.
- Nie ma co ukrywać - kwestia kosztów prowadzenia działalności ma tutaj kluczowe znaczenie. Badani inwestorzy wskazują, że to ich główna motywacja - komentuje cytowany w badaniu Paweł Tynel, partner w EY Polska. - Druga to dostęp do wykwalifikowanych pracowników - co, w obliczu zwiększających się w Polsce kosztów pracy, staje się naszym głównym atutem. Poza tym lokalizacja i bliskość geograficzna do rynków docelowych także bardzo pomagają, bo każdy kilometr dostawy więcej oznacza dodatkowe nakłady i czas na dowóz produktów w ramach całego łańcucha dostaw
Jego zdaniem Polska ma bardzo mocną pozycję i "z sukcesem konkuruje o takie projekty". Jeśli chodzi o BIZ w regionie CESA (państw Europy środkowej i wschodniej), Niemcy są liderami, a
Polska stanowi dla nich jeden z najatrakcyjniejszych krajów
. Jak podaje badanie, w ostatnim roku zauważono większe zainteresowanie BIZ w przemyśle produkcji maszyn i urządzeń.
- Największe niemieckie inwestycje są realizowane najczęściej na Śląsku i w Małopolsce - opisuje Tynel w komunikacie EY. - Zaliczamy do nich np. fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa, czy też fabrykę pomp ciepła Boscha. Te regiony oferują solidną infrastrukturę przemysłową, wykwalifikowaną kadrę oraz dogodną lokalizację na mapie Polski, co ułatwia logistykę i zarządzanie łańcuchem dostaw. Dodatkowo, rozwój przemysłu w tych regionach, szczególnie w sektorach takich jak górnictwo, metalurgia i przetwórstwo przemysłowe, sprawia, że są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów szukających ugruntowanych baz przemysłowych.
Pomimo utrzymującego się statusu lidera BIZ w Polsce, w ubiegłym roku spadła liczba inwestycji Stanów Zjednoczonych w Europie, o 15% rok do roku. Jak analizuje EY, może to być spowodowane wprowadzeniem "Inflation Reduction Act" w USA, które ma zachęcać inwestorów. Jak prognozuje Tynel "zmniejszone zainteresowanie Amerykanów Europą może sprawić, że skuteczne pozyskanie inwestorów niemieckich okaże się bardzo istotne dla rozwoju polskiej gospodarki w ciągu najbliższych lat".
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA