Fot.: @donaldtusk - X / Fot.: @LukaszKohut - X / Fot.: @PremierRP - X
Przemawiając w Parlamencie Europejskim, premier
Donald Tusk
poruszył kwestię bezpieczeństwa energetycznego oraz militarnego całej wspólnoty. Polityk wezwał również swoich słuchaczy do tego, aby troszczyć się o suwerenność gospodarek bez względu na to, co przyniesie ponowna kadencja
Donalda Trumpa
. Wizyta Tuska ma związek z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.
Polityk na początku swojej wypowiedzi postanowił odnieść się do zwycięstwa Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Szef polskiego rządu nawiązał do przemówienia inauguracyjnego, podczas którego amerykański przywódca mówił o
wielkości
i
wyjątkowości
jego narodu. Przemawiając, Tusk przekonywał, że na tle międzynarodowym Europejczycy nie wypadają gorzej od Amerykanów i "nigdy nie bali się iść w niepewność z podniesioną głową".
- Ta zmiana polityczna w USA spowodowała pewną dezorientację u niektórych polityków (…).
Europa to kontynent największych wynalazców, strategów, odkrywców
. To wyzwanie może być dla nas ogromną szansą. Aleksander Wielki, Kolumb, Wikingowie, odkrywcy Ameryki... to jest Europa - przemawiał premier. - Wszyscy słuchaliśmy wystąpienia Donalda Trumpa, o wielkiej przeszłości, wielkości, przyszłości.
Europa ma takie samo prawo mówić o swojej wielkości. musimy tylko szeroko otworzyć oczy
- zaapelował.
Szef rządu podkreślił również, jak istotna powinna być teraz
dbałość o suwerenność energetyczną
. Polityk przekonywał, że w obecnych czasach jedną z najistotniejszych kwestii powinno być
uzależnienie się od Rosji
oraz wyraził przekonanie, że nie powinno się z tym czekać aż do zakończenia wojny w Ukrainie. Dodał, że dzięki takim krokom ceny będą "może nie najniższe, ale porównywalne z innymi potęgami".
- Niech nikt nie myśli, w takich kategoriach, że "skończy się wojna w Ukrainie, to wrócimy do biznesu". Nie, to się musi skończyć raz na zawsze. To uzależnienie, między innymi, doprowadziło do tej wojny - przekonywał Tusk.
Kolejnym z poruszonych tematów było
wyposażenie wojska
oraz planowanie wydatków na obronność. Zaapelował, że obrona granic lądowych oraz powietrznych jest koniecznością. Z ust Tuska padły również słowa o
"armii europejskiej"
, której budowanie będzie możliwe tylko wtedy, kiedy państwa członkowskie będą jednomyślne.
- Jeśli europejskie wartości mają przetrwać, to demokracja nie może kojarzyć się ludziom z bezradnością. Unia Europejska ponownie musi stać się synonimem siły. Ktoś bezsilny jest żałosny, godny pogardy - przekonywał. - Ja to polskie, biało-czerwone serce daję wam wszystkim, bo jestem pewien, że będziemy razem pracować na rzecz wielkiej Europy - zakończył.
Po przemówieniu Tuska na mównicę weszli inni polscy politycy, w tym
Ewa Zajączkowska-Hernik
,
Anna Bryłka
czy
Patryk Jaki
. Postanowili oni skrytykować Tuska zarówno za jego dzisiejszą działalność, jak i za kroki, na które decydował się w poprzednich latach. Kwestiami, które poruszono, były m.in. Zielony Ład, budowa zapory na granicy z Białorusią czy niezależność energetyczna.
- Za pana rządów powstał Nord Stream 2 i to pan był zwolennikiem resetu z Rosją, a
teraz pan udaje wielkiego wroga Putina
. Gdy był pan przewodniczącym Rady Europejskiej, nie zrobił pan dla Polski absolutnie nic. Jedyne co panu wyszło, to Wielka Brytania z Unii Europejskiej - stwierdziła Zajączkowska-Hernik.
- Mówił pan o bezpieczeństwie granic zewnętrznych. A gdzie pan był i pana formacja, kiedy w obronie Polski i Europy trzeba było wybudować mur na granicy z Białorusią? Przypomnę, chcieliście wtedy wpuścić nielegalnych imigrantów i głosowaliście przeciwko budowie zapory na granicy - zaapelowała Bryłka.
- Polska ma najwięcej węgla, więc może mieć najtańszą energię. Polska ma morze, rzeki oraz góry, może być w związku z tym siłą turystyczną oraz handlową. To również najbezpieczniejszy kraj w Europie. Budujemy największą armię w regionie.
Przez mniej niż 10 lat byliśmy krajem najszybciej rosnącym na kontynencie
- przekonywał Jaki.
Po przemówieniu polityków Tusk ponownie wszedł na mównicę, aby odeprzeć zarzuty swoich poprzedników. Mimo wcześniejszych apeli o konieczności stworzenia jednomyślnej wspólnoty, szef rządu zwrócił uwagę na to, że polskie partie są podzielone ideologicznie. Po jego słowach rozległy się brawa.
- Po raz kolejny zarówno ci, co oglądają tę debatę, jak i PE, mogli usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - powiedział Tusk. - Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, dobrze wiemy, komu zależy na tym, aby w każdym możliwym przypadku atakować fundamenty UE - podsumował.