Grupa Azoty SA, przy współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz oraz firmą Opakomed SA uruchomiła instalację do produkcji
polimerów biodegradowalnych - skrobi termoplastycznej
. Dzięki temu stała się pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku tworzyw w 100 procentach biodegradowalnych. Ma to
zrewolucjonizować przemysł opakowań
.
- Tutaj rodzi się przyszłość Grupy Azoty. Rozwiązania, które sprawdzamy, by mogły budować siłę w Polsce i na rynkach zagranicznych. Od jakiegoś czasu duża część projektów realizowana w kierunku nowego zielonego ładu i gospodarki obiegu zamkniętego. To nowy sposób działania w XXI wieku, a jednocześnie podnoszenie efektywności naszych procesów biotechnologicznych - mówił na otwarciu instalacji Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.
Ze skrobi termoplastycznej produkowane mogą być
folie, torby oraz artykuły jednorazowego użytku
. Materiał bazuje na surowcach odnawialnych pochodzenia roślinnego m.in. ziemniaków:
- Produkcja tworzyw biodegradowalnych, umożliwiających w pełni naturalny i neutralny dla środowiska proces rozkładu materiału, wpisuje się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu i jednocześnie jest zgodna z naszymi celami. Brak producentów skrobi termoplastycznej na rynku polskim i w Europie Środkowo-Wschodniej powoduje, że będziemy pionierem produkcji TPS. To nisza, która wymaga zagospodarowania, a Grupa Azoty posiada technologie i ekspertów, którzy pomogą nam osiągnąć ten cel. Sposób otrzymywania skrobi termoplastycznej jest na bieżąco optymalizowany w hali półtechnik w CBR Grupy Azoty, umożliwiającej przetestowanie i przeskalowanie technologii opracowanych w skali laboratoryjnej - mówi Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty SA.