fot. East News / X
Rząd przyjął we wtorek projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia, wprowadzając zakaz sprzedaży
e-papierosów beznikotynowych
oraz
woreczków nikotynowych
osobom nieletnim. Nowe przepisy obowiązują zarówno w stacjonarnych punktach sprzedaży, automatach jak i sklepach internetowych.
Jeszcze przed posiedzeniem rządu głos w sprawie zakazu sprzedaży nieletnim e-papierosów beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych zabrał premier
Donald Tusk
. Polityk podkreślił, że
"ochrona dzieci przed e-papierosami nabrała charakteru społecznego"
.
- Powszechny dostęp do aromatyzowanych cudów techniki, nowych form uzależniania, używania substancji nie do końca zbadanych - to wszystko zaczęło stanowić zagrożenie nie tylko w Polsce - tłumaczył szef rządu.
Informację o tym, że zakaz udało się wprowadzić, przekazała na konferencji
Izabela Leszczyna
, ministra zdrowia. Polityczka zaznaczyła, że do tej pory jednorazowe i wielorazowe e-papierosy można było kupić nawet w pobliżu szkół.
Od teraz sprzedaż e-papierosów bez nikotyny oraz woreczków nikotynowych w automatach i przez internet będzie zakazana, podobnie jak ich reklamowanie. Dodatkowo te wyroby będą objęte takimi samymi restrykcjami pod względem miejsca ich używania, jak normalne papierosy.
- Zakazujemy sprzedaży papierosów elektronicznych jedno- i wielorazowych beznikotynowych osobom do 18. roku życia - ogłosiła Leszczyna. -
Ograniczamy miejsca, gdzie można używać takich wyrobów
, analogicznie do tego, jak uregulowane są papierosy tradycyjne czy papierosy elektroniczne z nikotyną. Czyli nie ma mowy o paleniu takich produktów w jednostkach oświatowych, podmiotach leczniczych, ale także w obiektach sportowych, w obiektach użyteczności publicznej, w restauracjach czy w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci - przekazała szefowa resortu zdrowia.
Polityczka zaznaczyła również, że do tej pory beznikotynowe płyny nie podlegały zgłoszeniu do
Biura do spraw Substancji Chemicznych
. Po zmianach w przepisach skład płynu będzie musiał być dostosowany do obecnych przepisów. Oznacza to, że nie będzie on mógł zawierać
substancji mutogennych
,
rakotwórczych
czy
wpływających na funkcje rozrodcze
.
Rozwiązania muszą zostać jednak notyfikowane w Komisji Europejskiej, co potrwa 3 miesiące. Leszczyna wyraziła nadzieję, że po tym czasie Sejm i Senat zgodnie uchwalą przepisy. Jeżeli tak się stanie, a następnie prezydent podpisze ustawę, nowe regulacje wejdą w życie najpóźniej jesienią.