W środę 14 lutego w Kościele Katolickim rozpoczął się
Wielki Post
, który potrwa do 28 marca. W związku z tym krakowska kuria opublikowała
list abp. Marka Jędraszewskiego
poświęcony temu czasowi w Kościele. Metropolita krakowski nawiązał w nim do obecnej sytuacji w Polsce. Stwierdził, że zauważalna jest "coraz bardziej zwiększająca się pogarda wobec nowo powstającego życia":
"W tym świętym czasie będziemy na nowo uświadamiać sobie godność dziecka Bożego, która stała się naszym udziałem w chwili przyjęcia przez nas sakramentu chrztu świętego. Cały okres Wielkiego Postu jest wielką szansą, aby tę godność na nowo odzyskać i w jakiś sposób ją uwznioślić, zwłaszcza dzięki przystąpieniu do sakramentu pokuty i pojednania" - czytamy.
"Zdajemy sobie sprawę z tego, że zwłaszcza ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiły się różnego rodzaju zagrożenia, wobec których nie możemy pozostawać obojętnymi. Inaczej bowiem stalibyśmy się winni grzechu zaniedbania. Jesteśmy bowiem świadkami
zwiększającej się coraz bardziej pogardy wobec nowo powstającego życia
" - napisał.
Stwierdził, że wyrażana jest ona poprzez wprowadzenie tzw. pigułki dzień po, czy też wymuszanie na szpitalach i lekarzach przeprowadzania aborcji:
"Wyraża się ona między innymi w programach coraz
łatwiejszego dostępu do aborcji
, a także w promowaniu - również w odniesieniu do małoletnich dziewcząt - tzw. pigułki dzień po. Wraz z tym idzie w parze
łamanie sumień lekarzy
i tworzenie takich uregulowań prawnych, które wymuszają na szpitalach przeprowadzanie aborcji. Na to wszystko absolutnie nie możemy się zgodzić! Aby naprawdę żyć w wolności dzieci Bożych, musimy wyrażać swój jednoznaczny sprzeciw wobec ewidentnego zła" - napisał.
Duchowny odniósł się także do zmian w szkołach związanych z religią:
"Niestety, to wielkie dobro nauczania i wychowywania młodych pokoleń w prawdzie o Bogu i o człowieku, a w konsekwencji przekazywania im najwspanialszych wartości humanistycznych, jest ostatnio bardzo zagrożone" - stwierdził.
Stwierdził też, że wszystkie te działania zmierzają do powrotu do PRL:
"W imię laickich ideologii i w imię życia 'jakby Boga nie było'
pragnie się powrócić do nieszczęsnych dziesięcioleci PRL-u
, o których św. Jan Paweł II mówił w 1991 roku w Lubaczowie jako o czasie, gdy "doświadczyliśmy (…) wielkiego, katolickiego getta, getta na miarę narodu". Stąd rodzi się dramatyczne pytanie: dlaczego po raz kolejny w naszych najnowszych dziejach o obliczu ideowym i o wierze zdecydowanej większości obywateli Rzeczypospolitej Polskiej ma decydować ich wyraźna mniejszość? Gdzie tu jest miejsce na wzajemny szacunek i właściwie rozumianą tolerancję?" - zapytał.