Logo
  • DONALD
  • EPISKOPAT RUSZA Z ODSIECZĄ: W 2026 DO PARAFII WRÓCĄ POWSZECHNE KATECHEZY

Episkopat rusza z odsieczą: w 2026 do parafii wrócą powszechne katechezy

31.03.2025, 15:30
fot. East News / X
Od września 2026 roku w parafiach ruszą
powszechne katechezy dla dzieci i dorosłych
. Poinformował o tym
bp Artur Ważny
, przewodniczący Zespołu Roboczego Konferencji Episkopatu Polski ds. Katechezy Parafialnej, który został powołany podczas ostatniego zebrania plenarnego KEP. Jak przyznał, prace nad katechezą parafialną przyspieszyły w związku z
działaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej
w zakresie religii w szkołach.
Przypomnijmy, że Episkopat
sprzeciwia się
wszelkim zmianom dotyczącym lekcji religii w szkołach, szczególnie ograniczeniu lekcji do jednej godziny tygodniowo, co ma nastąpić od 1 września. Biskupom nie podoba się też wprowadzenie do programu szkół nowego przedmiotu "edukacja zdrowotna". KEP uważa również, że Ministerstwo Edukacji wprowadza zmiany bez porozumienia z Episkopatem.
"Komisja po raz kolejny stanowcz
o sprzeciwia się ograniczeniom wobec lekcji religii
takim jak: redukcja zajęć z religii do jednej godziny tygodniowo oraz umieszczenie zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie w planie lekcyjnym. Należy podkreślić i przypomnieć, że są to zmiany wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia pomiędzy stroną kościelną i rządową. Zabrakło więc poszanowania praworządności. Negatywne skutki tych zmian są już odczuwalne przez wielu katechetów. Zdając sobie sprawę z ciężaru tej sytuacji gorąco prosi się, aby w diecezjach były podejmowane wszelkie możliwe inicjatywy wsparcia katechetów, którzy znajdują się w trudnym położeniu" - czytamy w najnowszym komunikacie z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Dziś
bp Artur Ważny
, przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej ogłosił, że w związku z działaniami MEN Episkopat
przyspiesza prace nad przywróceniem katechezy w parafiach
. Mają one ruszyć we wrześniu 2026 roku.
- Na tym etapie dyskutujemy o pięciu typach katechezy parafialnej: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej, przed bierzmowaniem i ewangelizacyjnej. Ważnym elementem każdej katechezy ma być głoszenie kerygmatu i inspirowanie się katechumenatem realizowanym w starożytności chrześcijańskiej - zapowiedział biskup w rozmowie z PAP.
Podkreślił też, że katechezy
będą kierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych
. Mają być prowadzone nie tylko przez księży, ale także przez nauczycieli religii i inne osoby świeckie, które zostaną do tego przygotowane. 
Bp Ważny przyznał, że impulsem do wprowadzenia katechez były
działania MEN.
- Zmiany w organizacji lekcji religii w szkole, które są realizowane - jak ocenia wiele autorytetów prawnych - niezgodnie z obowiązującym prawem, dostarczyły pewnego impulsu do naszych prac. Podejmowaliśmy już wcześniej różne prace związane z koniecznością odnowy i nadawania nowego kształtu katechezom parafialnym, ale teraz one znacznie przyspieszyły - powiedział. 
Podkreślił jednocześnie, że katecheza parafialna nie może zastąpić lekcji religii w szkołach.
-  Głównym celem lekcji religii w szkole jest przekaz wiedzy religijnej i dostarczenie porządku aksjologicznego. Z kolei katecheza parafialna pogłębia formację wiążąc wychowanie z życiem sakramentalnym. Obok nauczania i wychowania jedynie w parafii może być realizowana trzecia funkcja katechezy, którą jest chrześcijańskie wtajemniczenie. 
- Katecheza parafialna, będąc elementem procesu ewangelizacji, ma prowadzić do wprowadzenia w głębsze przeżywanie wiary dzieci, młodzieży i dorosłych, co nazywamy wtajemniczeniem, czyli prowadzeniem wiernych do udziału w tajemnicach zbawczych Jezusa i rozumienia ich znaczenia dla naszej codzienności. Zależnie od wieku i stopnia wiary, dla niektórych będzie to przygotowanie do świadomego przyjęcia sakramentów, a następnie stałego korzystania z nich. Ma ona pomóc każdej osobie ochrzczonej w prowadzeniu formacji chrześcijańskiej, co będzie się przekładało na jej codzienne życie i przeżywanie swoich zadań w rodzinie, Kościele i świecie w sposób właściwy dla ucznia Jezusa. Katecheza ma służyć zmianie mentalności z "byłem ochrzczony" na "jestem ochrzczony" i to ma swoje konsekwencje w moim życiu, moich wyborach.
Posługując się językiem mediów społecznościowych można powiedzieć, że ta katecheza to aktualizacja statusu osoby wierzącej
- wyjaśniał. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA