Jak wynika z badania firmy ClickMeeting, zdecydowana
większość Polaków wybrałaby 4-dniowy tydzień pracy niż pracę przez 5 dni, ale w niższym wymiarze godzin
. 2/5 badanych wyraża natomiast przekonanie, że skrócenie czasu pracy nie wpłynęłoby zarówno na dochody pracowników, jak i samych firm.
Badanie przeprowadzone na zlecenie ClickMeeting, firmy oferującej oprogramowania do spotkań online, analizuje Polska Agencja Prasowa. Autorzy przypominają, że według Eurostatu Polska wciąż znajduje się w czołówce państw, gdzie pracuje się najwięcej.
Polacy
są drugim narodem w Uni Europejskiej, którzy
przepracowują najwięcej godzin w tygodniu
. Podczas gdy średnia dla UE wynosi 37,5 godziny, Polacy pracują 40,4. Dłużej, bo 41 godzin, pracują tylko Grecy. Najmniej godzin w pracy spędzają natomiast Holendrzy, Duńczycy i Niemcy.
O konieczności skrócenia czasu pracy w Polsce mówi się od dawna. Jest to również przedmiotem analiz obecnego rządu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
zapowiadała, że chciałaby doprowadzić do skrócenia czasu pracy jeszcze w tej kadencji. Jak wskazywała, z pierwszych wyników analiz najsensowniejszym rozwiązaniem miałoby być skrócenie tygodnia do 4 dni, a nie do 35 godzin tygodniowo.
Z badania ClickMeeting wynika, że Polacy również woleliby takie rozwiązanie.
68%
z nich uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby
wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy po 8 godzin dziennie niż 5 dni po 6,4 godziny
. Przeciwnego zdania jest 23% respondentów, a 9% nie ma zdania na ten temat.
Ankietowanych zapytano również o skutki, jakie miałoby ich zdaniem wprowadzenie modelu 4-dniowego pracy. Zdaniem 40% nie zmieniłoby to dochodów ani firm, ani pracowników. 15% uważa, że pracownicy zarobiliby mniej, a 14%, że obie grupy zarobią więcej. 12% wyraża opinię, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy otrzymają mniej.