Od 11 kwietnia we Wrocławiu będzie funkcjonowała
specjalna strefa najbardziej zagrożona obecnością szczurów
. Mają w niej obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące obowiązkowej deratyzacji.
Strefa wyznaczona przez radę miejską na wniosek prezydenta Jacka Sutryka będzie odszczurzana przez 10 miesięcy w roku, łącznie ze wszystkimi nieruchomościami i kanalizacją. Nad przestrzeganiem przepisów ma czuwać straż miejska.
Strefa obejmie centrum miasta, na terenie ograniczonym rzeką Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, estakadą Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. gen. Hallera, al. Armii Krajowej, Lasem Rakowieckim oraz Starą Odrą.
Deratyzacja musi zostać tam przeprowadzona
trzykrotnie w roku
w terminach: od 1 stycznia do 31 marca; od 1 maja do 30 września; od 1 listopada do 31 grudnia. Na pozostałych obszarach odszczurzanie ma odbywać się dwa razy do roku.
Dyrektor wydziału środowiska i rolnictwa we wrocławskim ratuszu Małgorzata Demianowicz tłumaczyła miejskim radnym, że taka decyzja wynika z konieczności podjęcia jeszcze skuteczniejszych kroków w tępieniu populacji szczurów na terenie miasta, a w szczególności w centrum Wrocławia.
- Podejście systemowe do problemu bytowania tych gryzoni poprzez zobowiązanie właścicieli wszystkich nieruchomości do przeprowadzania deratyzacji w wydłużonych terminach wraz z kontrolą przestrzegania wprowadzanych przepisów przez funkcjonariuszy straży miejskiej powinno przyczynić się do ograniczenia liczebności szczurów, a tym samym do poprawienia jakości życia mieszkańców Wrocławia - przekonywała.