Na ulicach Belgradu pojawiły się tajemnicze
zbiorniki z zielonym płynem
. Zostały one stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Belgradzkiego. Okazuje się, że specjalne zbiorniki to pierwsze miejskie
fotobioreaktory - Liquid-3
, które mają służyć do
usuwania zanieczyszczeń z powietrza.
Fotobioreaktory mają pojemność 600 litrów i są
wypełnione mikroalgami
, wykorzystującymi fotosyntezę do produkcji tlenu z dwutlenku węgla.
- Mikroalgi zastępują dwa 10-letnie drzewa lub 200 metrów kwadratowych trawnika. Zarówno drzewa, jak i trawa oraz inne rośliny przeprowadzają fotosyntezę, w której wiążą cząsteczki dwutlenku węgla - mówi Ivan Spasojevic Instytutu Badań Multidyscyplinarnych na Uniwersytetu Belgradzkiego.
"Płynne drzewa" zgodnie z założeniami mają usuwać zanieczyszczenia z powietrza
od 10 do nawet 50 razy szybciej niż tradycyjne
. Jeden z gatunków alg -
Chlorella vulgaris
- może usuwać dwutlenek węgla nawet 400 razy sprawniej niż inne rośliny. Fotobioreaktory są odporne na miejskie warunki i
nie wymagają szczególnej konserwacji
. Co około 45 dni należy usuwać z nich nadmiar glonów i dolewać świeżą wodę.
Warto nadmienić, że stolica Serbii jest czwartą najbardziej zanieczyszczoną metropolią w kraju:
- Naszym celem nie jest zastąpienie lasów, ale wykorzystanie tego systemu do wypełnienia tych obszarów miejskich, w których nie ma miejsca na sadzenie drzew. W bardzo niekorzystnych warunkach drzewa mogą nie przetrwać, ale glony już tak - podkreślił Ivan Spasojevic.
Przy kontenerach rozstawionych w Belgradzie znajdują się oświetlone ławki i porty do ładowania. Wszystko jest zasilane z umieszczonych na górze paneli fotowoltaicznych.
- Ten projekt bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości życia i zdrowia naszych obywateli oraz czystszego środowiska - powiedział w oświadczeniu Bojan Bojić, kierownik wydziału spraw społecznych i projektów rozwojowych belgradzkiej dzielnicy Stari grad.