Logo
  • DONALD
  • NAUKOWCY Z PAN PROGNOZUJĄ: Z POLSKICH LASÓW MOŻE ZNIKNĄĆ NAWET 75% DRZEW

Naukowcy z PAN prognozują: z polskich lasów może zniknąć nawet 75% drzew

07.09.2019, 06:20
[reklama]
Z powodu postępujących
zmian klimatycznych
mamy do czynienia z coraz gwałtowniejszymi zmianami pogodowymi, pustynnieniem i wymieraniem wielu gatunków roślin i zwierząt. 
Większość badaczy wskazuje, że
przyczyną kryzysu klimatycznego jest działalność człowieka.
Stężenie CO2 w atmosferze systematycznie rośnie.
Grupa naukowców z
Polskiej Akademii Nauk
, na czele z jej prezesem prof. Jerzym Duszyńskim, przesłała Polskiej Agencji Prasowej komunikat na podstawie wniosków, które wyciągnęli z analiz, opublikowanych przez nich w ostatnim czasie na łamach periodyków naukowych, m.in. w "Global Change Biology”.
Naukowcy z PAN alarmują, że
współcześni 30-40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie aż 75 proc. drzew,
a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt. Dodają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby natychmiastowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Badacze podkreślają w komunikacie, że lesistość Polski wzrasta od zakończenia II wojny światowej. Na chwilę obecną lasy to prawie 30 proc. powierzchni naszego kraju. Niestety, nie każde odnowienie lasu przyniesie spodziewane rezultaty.
Zmiany klimatu przeżyją takie gatunki drzew jak: jodła pospolita, buk zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy
. Są też gatunki, które na obszarze Polski będą występować z
decydowanie rzadziej: sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowata.
"To szokujące dane, gdy weźmie się pod uwagę to, że sosna stanowi 58,5 proc., brzoza 7,5 proc., a świerk 6,4 proc. powierzchni lasów w Polsce" - alarmują naukowcy.
[reklama]
Według badaczy w perspektywie kilkudziesięciu, czy nawet kilkunastu lat,
z polskich lasów mogą zniknąć gatunki drzew, które dzisiaj stanowią główny składnik drzewostanów na blisko 75 proc. ich powierzchni.
"Za tym nastąpi zagłada setek gatunków grzybów oraz zwierząt. Istotnie zmieni się nasza przyroda. To zatrważający, ale wysoce prawdopodobny scenariusz.
Należy zrobić wszystko, aby ten ponury scenariusz przebiegł możliwie najłagodniej. Jednym z pilnych działań, które zmniejszy jego surowość, będzie sadzenie gatunków drzew dobrze przystosowanych do przewidywanych zmian klimatu. Polska Akademia Nauk deklaruje gotowość i wolę przyjęcia roli konsultanta merytorycznego tego programu" - piszą naukowcy.
- Wskazujemy groźne konsekwencje, które już zaczynają dotykać otaczającą nas przyrodę. Jest naszym obowiązkiem mówić o tym głośno - powiedział PAP prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.
[reklama]
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA