Logo
  • DONALD
  • KANADA SIĘ NIE BAŁA I PLASTIK ZA TOKSYCZNY UZNAŁA

Kanada się nie bała i plastik za toksyczny uznała

16.05.2021, 10:00
Rząd Kanady
uznał
wyroby z plastiku za toksyczne
i dodał je do specjalnie stworzonej listy tego rodzaju produktów. W ten sposób wszystkie produkty z plastiku - od zabawek, po plastikowe talerze - zostały uznane za potencjalne zagrożenie dla środowiska w krótkim lub dłuższym terminie


Wpisanie plastiku na listę produktów toksycznych nie wiąże się z zakazem jego produkcji, jednak rząd będzie miał podstawy do określania zasad ograniczania ryzyka związanego z użyciem plastiku.


"Plastik jest wszędzie: w żywności, którą spożywamy, wodzie, którą pijemy i nawet w powietrzu, którym oddychamy. Decyzja rządu (…) była bardzo oczekiwania. Jest to jednak tylko pierwszy etap. (…) Nie ma już czasu do stracenia z fałszywymi rozwiązaniami przemysłu, który zamyka nas w kulturze jednorazowości, obiecując recykling jako rozwiązanie" - napisała Laura Yates z Greenpeace Canada.
Organizacja uważa, że to
droga do całkowitego zakazu używania jednorazowych wyrobów plastikowych
, a także jasny sygnał dla producentów, że władze kraju nie ugną się pod presją branży.
Swoje niezadowolenie po ogłoszeniu tej decyzji wyraziła m.in.
organizacja branżowa
Chemistry Industry Association of Canada, która uważa, że decyzja rządu oznacza "niewłaściwe przesłanie do globalnych inwestorów w branży chemicznej, w kwestii tego, że Kanada ma niejednoznaczne podejście do olbrzymich możliwości inwestycyjnych dla gospodarki wtórnego obiegu".


W podobnym tonie głos zabrała organizacja American Chemistry Council, która twierdzi, że takie stanowisko Kanady
doprowadzi do konieczności opracowania alternatyw, które "zwiększą emisję gazów cieplarnianych"
.
Przed uznaniem przez Kanadę plastiku jako substancji toksycznej, 60 organizacji złożyło sprzeciw wobec takich planów rządu. Ostatecznie jednak odrzucono wszelkie wnioski organizacji o wstrzymanie się od podjęcia takiej decyzji.
Już w październiku 2020 roku kanadyjski minister środowiska Jonathan Wilkinson zapowiedział, że
do końca 2021 roku wprowadzony zostanie zakaz sześciu typów jednorazowych wyrobów
: plastikowych sztućców, torebek, słomek, patyczków do mieszania napojów, nienadających się do recyklingu opakowań i plastikowych obejm do puszek z napojami.
W długofalowej perspektywie -
do 2030 roku - w Kanadzie mają zniknąć plastikowe śmieci
, a w trafiających na rynek wyrobach z plastiku połowa surowca ma pochodzić z recyklingu.


Według raportu opublikowanego w ubiegłym roku przez Greenpeace Canada na kanadyjki rynek trafia 4,67 mln ton wyrobów plastikowych, z czego 3,2 mln ton kończy jako śmieci. 86 procent z nich nie trafia do recyclingu.
1 lipca 2019 roku Wyspa Księcia Edwarda wprowadziła zakaz używania plastikowych toreb. Po roku podliczono, że na wysypiska śmieci trafiło o 15-16 mln plastikowych toreb mniej rocznie. W lipcu 2020 roku zakaz plastikowych toreb w sklepach zaczął obowiązywać także na Nowej Fundlandii i Labradorze.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA