Pentagon
twierdzi, że
przeszacował wartość broni wysłanej na Ukrainę o 6,2 miliarda dolarów
w ciągu ostatnich dwóch lat fiskalnych. Już w maju mówiło się o przeszacowaniu, jednak wówczas wspominano o 3 mld dolarów.
Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh przekazała, że "księgowy błąd" wystąpił, ponieważ "w znacznej liczbie przypadków" w czasie procedury przekazywania przez Stany Zjednoczone broni Ukrainie wojskowi policzyli wartość wymiany zamiast wartości rzeczywistej.
- Potwierdziliśmy, że w roku budżetowym 2023 ostateczna kalkulacja wynosi 3,6 miliarda dolarów, a w roku budżetowym 2022 to 2,6 miliarda dolarów, co daje łącznie 6,2 miliarda dolarów - przekazała Singh.
- Te błędy wyceny w żaden sposób nie wpłynęły na udzielanie wsparcia Ukrainie - dodała.
Sprawa wyszła na jaw, gdy urzędnicy Pentagonu przyjrzeli się protokołom wyceny sprzętu w oparciu o rozporządzenie w sprawie zarządzania finansami oraz o politykę Departamentu Obrony. Mimo to stwierdzono jednak, że błąd, do którego doszło pozostaje bez wpływu na działania, mające na celu pomoc Ukrainie. Pentagon zapewnia również, że środki, o które pomoc dla Ukrainy została przeszacowana, zostaną
przeznaczone na przyszłe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Według ostatniego zestawienia opublikowanego przez Pentagon łączna wartość pomocy wojskowej tej zadeklarowanej, jak i przekazanej dla Ukrainy od początku wojny to
40 mld dolarów.
USA dotychczas przekazały Ukrainie m.in. zestawy rakietowe HIMARS, haubice M777, wozy bojowe Bradley, transportery opancerzone Stryker oraz liczne zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Z kolei na dostarczenie czeka 31 czołgów podstawowych Abrams. Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie także amunicję.