Pod koniec ubiegłego roku
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
ogłosiła nabór
na nowego hejnalistę wieży Mariackiej
. Wszystko w związku z przejściem na emeryturę, po 24 latach pracy obecnego hejnalisty Jana Sergiela.
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie poszukuje stażysty w służbie przygotowawczej. Jego głównym zdaniem będzie odgrywanie hejnału mariackiego podczas 24-godzinnej służby. Do obsadzenia są dwa etaty.
Zgłoszenia można nadsyłać do dzisiaj. Lista osób, które zostały zaklasyfikowane do dalszego etapu rekrutacji zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu.
Na obecną chwilę
podanie złożyło pięć osób, w tym jedna kobieta. Jest to pierwszy taki przypadek w historii
:
- Potwierdzam, że pośród pięciu podań o pracę, mamy jedną panią - powiedział
Gazecie Krakowskiej
Bartłomiej Rosiek, oficer prasowy komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Okazuje się, że zwykle chętnych na to stanowisko było więcej, lecz teraz prawdopodobnie z powodu pandemii kandydatów jest mniej:
- Warunki są dosyć trudne, mamy pandemię, więc wszystkie czynności muszą się odbywać w reżimie sanitarnym. Zainteresowanie jest na poziomie średnim.
We wcześniejszych rekrutacjach zgłaszało się po ok. 10 osób
- tłumaczył rzecznik PSP w Krakowie
Rekrutacja ma siedem etapów i zakończy się na przełomie lutego i marca
. Oprócz umiejętności grania na trąbce hejnalista musi mieć także dobrą kondycja fizyczna, polskie obywatelstwo, pełnia praw publicznych i wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe.
Hejnalista pracuje przez 24 godziny na dobę. Następnie należy mu się 48 godzin przerwy. Trębacz wygrywa hejnał o każdej pełnej godzinie, od godziny 8 do 7 dnia następnego. Na jednej zmianie pracuje dwóch hejnalistów.
Hejnaliści nie biorą udziału w typowej służbie strażackiej
. Oprócz tradycyjnego wygrywania hejnału do jego zadania należy też granie melodii religijnych i historycznych podczas określonych uroczystości, a także przyjmowanie turystów na wieży Mariackiej.