Do sieci trafiły zdjęcia
eksplozji w Białym Domu i Pentagonie
, które sugerują, że Stany Zjednoczone stały się celem ataków terrorystycznych. Szybko się okazało, że obrazy zostały
wygenerowane przez sztuczną inteligencję
.
Fałszywe fotografie doprowadziły m.in. do spadku notowań na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku choć analitycy wskazują, że wygenerowane zdjęcia nie są fotorealistyczne.
Możemy zobaczyć na nich obiekty, które nie przypominają siedziby prezydenta i dowództwa armii USA. Przede wszystkim fasada Białego Domu wygląda inaczej niż w rzeczywistości. Z kolei płot otaczający Pentagon zlewa się w kilku miejscach z barierkami bezpieczeństwa.
Eksperci twierdzą, że za zdjęciami stoi
Kreml i rosyjscy propagandziści
. Obrazy po raz pierwszy pojawiły się na kontach DeItaone i RT, należących do rosyjskich mediów państwowych.
W Unii Europejskiej trwają prace nad Aktem o sztucznej inteligencji, którego celem jest ograniczenie zagrożeń wynikających z różnych zastosowań tej technologii, a w szczególności tych, które obejmują profilowanie ludzi i zautomatyzowane podejmowanie decyzji.
Europejski ekspert ds. zarządzania danymi w firmie konsultingowej BIP Massimilano Cimnaghi podkreślił, że obecnie rządy, które nie dysponują przepisami sprecyzowanymi pod systemy sztucznej inteligencji, mogą jedynie stosować się do obowiązujących regulacji, m.in. dotyczących ochrony danych osobowych.