
fot. Shutterstock / RCB
Komisja Europejska
oficjalnie zaleciła, aby każdy mieszkaniec UE zgromadził niezbędne zapasy, które
pozwolą przetrwać 72 godziny w razie jakiegoś zagrożenia
. To część nowej strategii KE, która ma przygotować państwa członkowskie na sytuacje awaryjne, w tym potencjalną wojnę.
W środę Komisja Europejska zaprezentowała
"Unijną Strategię Gotowości"
, która ma wzmocnić zdolności UE w zakresie zapobiegania i reagowania na zagrożenia. Jak podkreślono, KE chce w ten sposób "zachęcić obywateli do podejmowania proaktywnych działań w celu przygotowania się na kryzysy, takich jak opracowanie domowych planów awaryjnych i gromadzenie niezbędnych zapasów".
Unijny dokument liczy 17 stron i był częściowo inspirowany planami wdrożonymi w Niemczech i krajach nordyckich.
- Rekomendujemy przygotowanie zapasów na 72 godziny samowystarczalności - powiedziała dziennikarzom Hadja Lahbib, europejska komisarz ds. gotowości i zarządzania kryzysowego.
W mediach społecznościowych opublikowała wideo, na którym omawia swoje awaryjne zapasy. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty tożsamości w wodoodpornym etui, konserwy, woda w butelkach, zapałki, scyzoryk, gotówka, karty do gry, lekarstwa oraz małe radio.
Strategia została opracowana w celu zapewnienia lepszej
koordynacji
działań w UE oraz zwiększenia świadomości społecznej w obliczu różnych potencjalnych zagrożeń, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe nasilone przez kryzys klimatyczny, pandemie, cyberataki oraz inwazje militarne.
"Musimy przygotować się na incydenty i kryzysy o dużej skali, obejmujące różne sektory, w tym możliwość agresji zbrojnej, która może dotknąć jedno lub więcej państw członkowskich" - stwierdzono w dokumencie.
Komisja Europejska wzywa również do ustanowienia ogólnoeuropejskiego
"dnia gotowości"
, którego celem byłoby zwiększenie świadomości społecznej. Tematyka ta miałaby także zostać włączona do programów zajęć w szkołach, aby dzieci uczyły się np. rozpoznawania syren alarmowych i wiedziały, jak zachować się w takich sytuacjach.
- Ta strategia ma przyczynić się do zapewnienia, że gdy nadejdzie kryzys, wszystko zadziała, jak powinno, a my będziemy gotowi do szybkiego i skutecznego działania - mówiła podczas prezentacji strategii komisarz UE ds. społecznych i gotowości Roxana Minzatu.
Przypomnijmy, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poleca m.in.
posiadanie "plecaka ewakuacyjnego".
Według specjalnej listy, którą opublikowano na stronie
Alert RCB
w plecaku znaleźć powinny się m.in. takie przedmioty jak radio na baterie, latarka + baterie, najpotrzebniejsze dokumenty, zapalniczka/zapałki, maski oddechowe/ochronne, mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS, otwieracz do puszek, posiłki na 2 dni, nóż, ołówek i notes, komplet sztućców, kurtka przeciwdeszczowa, apteczka, śpiwór, worki na śmieci, ubranie na zmianę czy żel do dezynfekcji. RCB zaleca również włożenie do plecaka kombinerek, łomu lub innego urządzenia wielofunkcyjnego, gotówki w niewielkich nominałach, butelki filtrującej i gum, sznurków czy opasek uciskowych.
"Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak. W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu" - zaleca RCB.